Bir Antidepresan: Dikiş Dikmenin 6 Faydası

Uzmanlar uyarıyor; dikiş dikerek mutlu olabilirsiniz! Yapılan birçok araştırmada dikiş dikmenin psikolojik açıdan son derece yararlı olduğu saptanmıştır. İnsanı rahatlatma, zihni boşaltma, yaratıcılık kazandırma gibi birçok etkisi sayesinde dikişle uğraşan insanlar mutluluğu yakalayabiliyor.

Dikiş dikmenin sağladığı mutluluğun yanında daha ne gibi faydaları varmış, birlikte inceleyelim.

  • Tutumlu Olursunuz

Dikiş dikerek mağazalardan çok daha yüksek fiyatlarda alacağınız kıyafetleri çok daha düşük maliyetle, aynısını kendiniz hazırlayabilirsiniz. Böylece aynı şıklığı daha ucuz bir ücretle kazanırken paranız kendinize kalır tutumlu olabilirsiniz.

shutterstock_518756416

  • Değer Bilirsiniz

Kıyafetinizin bir köşesine bir zarar mı geldi? O halde hemen atıp yenisini alalım demezsiniz; çünkü o kıyafeti iyi bir şekilde onarmayı hatta eskisinden daha hoş göstermeyi en iyi siz bilirsiniz.

dikis-dikmek

  • Hayal Gücünüz Gelişir

“Mağaza değil, tasarım insanıyım.” diyorsanız dikiş dikmeyi öğrenmek sizin için hazine değerindedir. Bir eşi daha olmayan, birbirinden özel kıyafetler için hayal gücünüzü zorlar, harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Sonuçlar ile hem kendi mutluluğunuzu hem de etrafın size olan hayranlığını artırabilirsiniz.

dikis-nakis

  • Başarırsınız

Dikiş dikmek, neredeyse yoktan var etmektir. Kimsede olmayan bir kıyafeti siz tasarlayıp başarı ile meydana getirdiğinizde hissedeceğiniz duygular öylesine lezzetlidir ki! Hele ki zor bir kumaş ve kesim şekline sahip bir modelin altından başarı ile kalktıysanız kendinizle övünmeyi gerçekten hak ediyorsunuz demektir.

dikis

  • Çevre Dostudur

Eğer ki doğa seven biriyseniz doğaya yapacağınız en büyük iyilik, dikiş dikmeyi öğrenmektir. Dikiş dikerek birçok eşyanın geri dönüşümünü sağlar, harikalar yaratırsınız. Eskimiş bir pantolondan çanta, eskimiş bir perdeden örtü yapabilir hem yeniliğe kavuşur hem de israftan uzaklaşırsınız.

hobi

  • Zihin Sağlığı Verir

Çok yoğun bir hayata sahipseniz, işinizde çok bunalıyorsanız dikiş dikmek bir tatil kadar etkili bir kaçış noktası olabilir. Tüm günün yorgunluğunu atmak için günde sadece 10 dakikanızı bile dikişe ayırırsanız zihninizin nasıl boşaldığını, ruhen nasıl hafiflediğinizi fark edebilirsiniz. Hayatınıza dikiş kattığınızda günlük işleriniz daha kolay görünmeye başlar ve daha mutlu hissedersiniz.