Bir Enstrüman Çalmanın 10 Faydası

Müziğin ruh hatta beden sağlığı için oldukça faydalı olduğu, birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Tatlı bir melodi duyduğunuzda peşinden gittiğiniz olmuştur mutlaka. Çünkü bir melodi duyduğumuzda beynimizdeki farklı işlevlere sahip birçok bölge etkin hale geçer. Müziğin gücü, sizi yakalar ve kendine çeker. Bir müzik aleti çaldığımızda ise bu etki çok daha üst seviyelere çıkar. Müzikle bütünleşir, müzikle iyileşirsiniz. Nasıl mı? Bakalım o iyileştirici 10 etki neymiş:

1. Sosyalleştirir

Müzik aleti çalmak, sosyalleşmenin en eğlenceli yollarından biridir. Öğrenme sürecinden öğrendiklerini sergileme sürecine kadar yeni insanlarla tanışabilir, büyük keyif alabilirsiniz.

enstruman-calmak6

2. Beyni Çalıştırır

Müzik aleti çalarken, beynin birçok bölümü aynı anda harekete geçer. Böylelikle kendinize iyi bir geliştirme imkânı sağlamış olursunuz.

enstruman-calmak5

3. Disiplin Getirir

Müzik aleti öğrenmeye çalışmak, zaman ve meşakkat gerektirir. Bu iş için adım attığınızda belirli bir düzende pratik yapmak için ona özel zaman ayırmanız gerekir. Bu da hayatınıza düzen ve disiplin getirir.

enstruman-calmak1

4. Öz Güven Geliştirir

Müzik aleti öğrenmek, kendini eleştirmeyi ve etraftan gelen eleştirileri kabul etmeye yardımcı olur. Kişilik için olumlu bir değişim sağlar, güven kazandırır.

enstruman-calmak12

5. Dışavurum İmkanıdır

Müzik aleti öğrenmek, iyi ya da kötü duygusal durumlarınızı dışa vurmanız için en güzel yöntemdir. Kötü duyguları vücudunuzdan atar iyileşirsiniz, iyi duygularla güzel besteler yaratır herkesi mutlu edersiniz.

enstruman-calmak2

6. Her Ülkede Bilinen Tek Dildir

Müziğin dili evrenseldir. Müzik aleti çalmayı öğrenerek tüm dünyada geçerli olan bir dili öğrenmiş olur ve her milletten insanla kolayca iletişim kurabilirsiniz.

enstruman-calmak3

7. Stresi Uzaklaştırır

Müzik aleti çalarak, ruh ve bedeninizi güzel bir iş ile meşgul eder olumsuz düşüncelerden uzaklaşırsınız.

enstruman-calmak4

8. Odaklanma Problemine İyi Gelir

Müzik aleti çalarken iyi bir odaklanma süreci içinde olmanız gerektiği için bir süre sonra odaklanma probleminiz varsa bile bunu aşmanıza yardımcı olursunuz.

enstruman-calmak7

9. Sürekli Bir Gelişim Sürecidir

Müzik aleti çalmaya başlamak, sürekli yeni bir şeyler öğrenmeniz gereken bir sürece adım atmış olmak demektir. Kendinize yeni bilgiler ekleyerek beyninizi canlı tutar, hayata bakışınızı genişletirsiniz.

enstruman-calmak8

10. İnce Düşünceli Olmayı Sağlar

Müzik aleti çalarak daha detaylı düşünmeye başlar, estetik özelliklere daha çok değer vermeye başlarsınız. Yaratıcı bir düşünme yapısının oluşmasına yardımcı olursunuz.