Birbirinden Şirin 9 İtalyan Kasabası

Bu kez İstanbul karmaşasından değil de İtalya’nın karmaşasından kaçtığımızı düşünmeye ne dersiniz? İstanbul ya da başka büyük ve karmaşa dolu bir şehirde değil de İtalya’da yaşıyor olsaydık küçük kaçamaklar için nerelere gidebilirdik sizin için derledik.

İşte birbirinden şirin, tatlı mı tatlı İtalya kasabaları.

1. Sorrento

Güney İtalya’nın Napoli Körfezi’nde yer alan bir sahil kasabası. Sorrento’da denizin tadını çıkarabilir, tablo güzelliğindeki renkli sokaklarında gezinebilir, ünlü limon bahçelerinin mis havasını soluyabilir, milattan önceye kadar dayanan tarihsel kalıntılarla dolu bir gezintiye çıkabilirsiniz.

sorrento

2. Camogli

Küçük ve tatlı balıkçı kasabalarını seviyorsanız Camogli tam size göre demektir. Rengarenk evleri, şirin dükkanları ile oldukça davetkar, üstelik diğer İtalyan köylerine göre daha ekonomik.

camogli

3. Cefalu

Cennet tadında olan Cefalu, filmlere mekân olacak kadar büyülü bir güzellikte. Öyle ki Cinema Paradiso (Cennet Sineması) filmi tam da bu kasabada çekilmiştir.

cefalu

4. Portofino

Elle çizilmiş bir resim kadar güzel bir köşe desek, hiç de abartmış olmayız. Yemyeşil dağlar, sarı tonları ile bezenmiş binalar ve harika bir sahil şeridi. Adeta huzur için gerekli olan her şey Portofino’da var.

portofino

5. Castelsardo

Orta çağ kalıntılarını sevenlerin görmekten büyük keyif alacağı bir kasaba burası. Rengarenk binalar, tükenmeyen manzaralar ile misafirlerine görsel şölen yaşatır desek haksız çıkmayız.

castelsardo

6. Monte Isola

Romantik dakikalar için oldukça iyi bir seçim olabilir. En büyük göl adası olan Monte Isola, estetik görünümü, huzur veren doğası ile ruha iyi geliyor.

monteisola

7. Colletta Di Castelbianco

Geneli kırmızı veya mavi kapılı, taştan inşa edilen yapılarla süslenmiş bir kasaba. Masalsı sokaklardan geçmek için bu kasaba ile tanışabilirsiniz.

colletta

8. Dozza

Zaten yeterince şirin bir yapıya sahip olan Dozza bir de süslü duvarları ile bilinir. İki yılda bir düzenlenen duvar festivalinde sanatçılar, duvarları kendi izleriyle süsler kasaba halkına ve konuklarına görsel şölen yaşatır.

dozza

9. San Gimignano

Orta çağ izleri ile dolu bir sahil kasabası daha! 12. 13. Yüzyılda yapılan kuleler ile dolu bu kasaba aynı zamanda UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Hem tarihe hem de doğaya doymak isteyenler için harika bir adres.

sangimignano