Birlikte Şaşıralım: 10 İlginç Yılbaşı Geleneği

Yılbaşı günü; insanlar için aslında heyecan dolu, bir umut etme günüdür. Acısıyla tatlısıyla geride kalacak yılın yerine doldurulacak yepyeni bir takvimin geliyor olması, birçok iyi dileği ve geleneği de beraberinde getirir. Etkilerine inanıp inanmamak size kalsa da birçok ülkenin de kendine göre biraz eğlenceli, biraz da ilginç yılbaşı gelenekleri mevcut. Merak ediyorsanız detaylar için yazımızın devamına buyurun:

  • Finlandiya

Finlandiya insanları, küçük bir teneke parçasından fal tutmayı seçiyor. Teneke parçasını eritip suya attıktan sonra şekil almasını bekliyor. Çıkan şekli inceleyip çözümlemeye çalışıyor ve yılın nasıl geçeceği üzerine yorumlar yapıyor.

  • İskoçya

İskoçya’da İskoçlar için küçük olsa da yeni yılın iyi geçmesi için büyük adımlar atılabileceğine inanılıyor. Saatler gece yarısını gösterdiğinde insanlar sevdiklerinin evine yılın ilk ayak basan insanı olmayı hedefliyor. İlk ayak basan insan olarak girecekleri eve iyi dileklerle birlikte para, ekmek, tuz, kömür, alkol gibi “kültürel bolluğu” simgeleyen hediyeler götürerek yeni yılın iyi geçmesi için katkıda bulunuyorlar.

  • Danimarka

Hepimiz yeni yıla girerken kötü ruhları geride bırakıp şans dolu bir yıl geçirmeyi isteriz. Danimarkalılar da öyle; fakat ufak bir farkla… Danimarkalılar bunun için sevdikleri ile bir araya gelip birlikte sandalyeden atlayarak yeni yıla giriyorlar. Bu hareketin tüm kötülükleri geride bıraktığına ve yeni yılın daha iyi geçmesini sağladığına inanıyorlar.

  • İspanya

İspanyollar, yeni yıla girerken üzümü âdeta kutsal bir meyve gibi görüyor. Saatler gece 12’yi gösterdiğinde 12 adet üzüm tanesini ağızlarına atıp yemeye başlıyorlar. Bu hareket ile yeni yılın 12 ayının da mutlu, şanslı ve üzüm kadar lezzetli geçeceğine inanıyorlar. Denemesi bedava!

  • Çin

Çinliler, yeni yıl kutlamaları için tıpkı bizim bayramlarda yaptığımız gibi bir tatlı temizlik telaşına giriyor. Geride kalacak olan yıldaki kötü şansın evi temizleyerek gittiğine ve yeni yılın şans ve bolluk ile geçmesinde ev temizliğinin önemli olduğuna inanıyorlar. Aynı zamanda yeni yılda tüm güzelliklerin de onlarla olması için evlerine yeni çiçek satın alıyorlar.

  • Rusya

Ruslar, yeni yıl dileklerini en çok “içselleştiren” millet diyebiliriz; çünkü dileklerini bir güzel yudumlayarak içiyorlar! Nasıl mı? Yeni yıldan dilediklerini küçük kağıtlara yazıyorlar, daha sonra bu kağıtları yakıp küllerini şampanyalarına ekleyerek içiyorlar. Kadehlerin yeni dilekler için kalkması kaçınılmaz değil mi?

  • Kolombiya

İçi seyahatler çeken, her zaman “çok gezen çok bilir” savunucuları yaklaşın; çünkü Kolombiya geleneğini en çok da siz sevebilirsiniz! Kolombiya’da yeni yılın sürekli gezip yeni yıllar keşfederek geçmesini isteyenler yılbaşı gecesinde boş bir valizi kaptığı gibi sokağın çevresini dolaşıyorlar. Bu geleneğin yeni seyahat rotalarını açacağına ve sayesinde yeni yılın daha eğlenceli geçeceğine inanıyorlar.

  • Filipinler

Yılbaşı sofrasında, yılbaşı gecesinde tüketilecek tüm meyvelere yuvarlak şekiller veriyorlar. Sadece bu basit işlemin gelecek yılda şans ve mutluluk getireceğine inanıyorlar. Siz de bu yıl denemeye ne dersiniz?

  • Tayland

Yeni bir yıla eğlence dolu giriyorlar. Nasıl mı? Herkes su balonlarını, su tabancalarını kapıyor ve su savaşına başlıyor; çünkü çeşitli su savaşları yaparak yeni yıla arınmış bir şekilde girmeyi hedefliyor, yeni yılın bu şekilde iyi geçeceğine inanıyorlar.

  • Almanya

Lezzetli bir yeni yıla giriş şekli de Almanya’dan geliyor! Almanlar yılbaşında domuz şeklindeki mini badem ezmelerinden tüketiyor ve sevdiklerine bu badem ezmelerinden hediye ediyor. Böylece yeni yılda zenginlik, mutluluk ve başarının onların olacağına inanıyorlar.