90’larda Herkesin Evinde Bulunan 10 Eşya

90’larda her şey çok güzeldi. Hatırlar mısınız; çocuklar sokaklarda top oynar, anneler camdan bağırarak onları yemeğe çağırırdı. Komşulara oturmaya gidilir, evde yapılan yemekten konu komşuya dağıtılırdı. En basit teknolojik icat bile mucize olarak görülür, insanlar sahip olduklarının kıymetini bilirdi. Günümüzde ise her şeye kolayca ulaşabiliyoruz. Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, çok programlı bulaşık makineleri hayatımızı kolaylaştırmaktan öte bizi yalnızlaştırıyor, sosyal ilişkilerimizi köreltiyor. Siz de 90’ların hayat tarzını günümüz yaşamına tercih ediyorsanız yazımızı okuyun ve nostalji yapalım! İşte 90’larda mutlaka herkesin evinde bulunan 10 eşya:

Posterler

90’larda her gencin odasında, en sevdikleri şarkıcı, müzik grubu ya da futbolcu posterleri olurdu.

90'lar eşyaları posterler

 Nintendo Gameboy

Gameboyu olan çocuklar zengin sayılırdı. Arkadaşları gameboy oynamak için sıraya girerlerdi.

90'lar eşyaları gameboy

 Gırgır

Annelerin olmazsa olmazı gırgırlar, ev temizliğinde bir numaralı yardımcıydı.

90'lar eşyaları gırgır

 Kalemtıraş makinesi

O zamanlar için çığır açan bir icat olan kalemtıraş makineleri, günümüzde sıradan bir araç olarak görülüyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Gazeteden Çıkan Kuponlarla alınan tabak-çanak setleri

90’larda evler, kuponlarla alınan tabak-çanak setleriyle diziliyordu. Her evde 3-4 çeşit setten biri kullanılıyordu. Bunları para vererek satın alanlar zengin sayılıyordu.

90'lar eşyaları tabak veren gazeteler

 Pepsi

Günümüzde, yemeklerde, gün içinde sürekli tükettiğimiz kolalar o zaman için lüks sayılıyordu. Ambalajı ve değişik logosuyla Pepsi’nin havalı bir imajı vardı.

90'lar eşyaları pepsi

 Dikiş Makineleri

Annelerimiz, ninelerimiz bu icatla kendilerini terzi sanıp tüm ev ahalisinin kıyafetlerini dikerlerdi. Günümüzde bu tahtadan yapılmış ve pedallı büyük dikiş makineleri evlerde antika süs olarak kullanılıyor.

90'lar eşyaları dikiş makinesi

 Tavuklu Saatler

Akıllı telefonlar çıktı çıkalı, saatler alarm kurmak için kullanılmamaya başladı. Eskiden herkesin komodininde bulunan tavuklu saatler bir öttü mü uyanmamanız mümkün değildi, ayrıca erteleme özellikleri de yoktu.

90'lar eşyaları tavuklu saat

 Kalem Kutuları

Renk renk, çeşit çeşit kalem kutuları, ilkokuldaki çocukların vazgeçilmez aksesuarıydı. Rengarenk kalemlere ve silgilere sahip olanlar ise zengin sayılırdı.

90'lar eşyaları kalem kutusu

 Walkmanler

Günümüzde unutulan walkmanler o zamanlar teknolojinin bir harikası sayılıyordu. Sokaklarda, otobüslerde herkes walkmani ve kulaklığıyla geziyordu. Daha sonra walkmanin yerini discmanler, discmanlerin yerini MP3 çalarlar aldı. Günümüzde ise müzik dinlemek için ayrıca hiçbir şeye ihtiyacımız yok, akıllı telefonlar her görevi üstleniyor.

90'lar eşyaları walkman