Bu Davranışlar Sizce de Çok ‘Bizden’ Değil mi?

Günlük hayatımızda normal gelen, ancak dışarıdan baktığımızda aslında bunların sadece bize özgü olduğunu fark ettiğimiz davranışları araştırdık. Aşağıdakilere bir göz atar mısınız, sizce de çok “biz” değil mi?

turklere-ozgu-davranislar

1- Çalan kapıya ‘kim o’ denmesi normal ama cevap olarak “beniiiiim” diyen tek milletiz!

2- Odaya giren birine “heh geldin mi?” diye sormak bir alışkanlık adeta.

3- Misafire gitmeyi de ağırlamayı da pek severiz. Saatler süren sohbet salonda bitse, kapıda devam eder. Ayakkabı ve mont giyene kadar konuşacak konu bulmak da bizim işimiz!

4- Kaza izlemeye bayılırız. Araştırmacı yönümüz çok gelişmiştir; kimmiş, ne olmuş, yaralı var mı vs… Bir de bu kazaları izlerken de kaza yaparız; öndeki arabanın durumuna bakmaktan kendi önümüzdeki arabayı görmeyebiliriz.

5- Fındık kıracağı icat edilmiş olabilir ancak bizi bağlamaz; bizim en az kıracak kadar güçlü dişlerimiz vardır; “Gerek yok ben dişimle kırarım!” ise öz güvenimizin en önemli göstergesidir.

6- Olmayacak iş yoktur; her işi, olmayacağı varsa bile “hallederiz abi!” diyerek oldurmaya çalışırız; laf aramızda oldururuz da…

7- Hediye aldığımız takıları pamuklara sarmak da bizim için önemli detaylardan. Kutunun içinde sadece altın koymakla kalmaz, küçük bir pamuk ile altını destekleriz. Bir şey olur eder, garantiye alalım işimizi!

8- Nazara çok inanırız ancak nazar hareketlerimize de çok bağlıyız. Nazar değmesinden korkuyorsak dilimizi ısırır; bir şeyin kötü sonuçlanmasını önlemek istiyorsak da önce kulağımızı çeker sonra üç kere tahtaya vururuz ki her şey daha garantili olsun!

9- Kurutur kurutur asarız! Neyi mi? Patlıcan ya da elimizin altında kurumaya müsait ne varsa! Kurutulmuş patlıcanlardan dekor yaparız; bir ipe dizdik mi alın size şahane mutfak dekoru!

10- Tok ağırlamamız güçtür gibi görünür ancak misafirimizin doyduğuna asla emin olamayız. Ana yemek bitse meyve gelir, meyve bitse kuru yemiş gelir. Gün sonunda misafirimizi çatlatmak pahasına ne var ne yok yedirir, içiririz. Israrı da pek severiz ancak “teklif var ısrar yok” demeyi de ihmal etmeyiz.

Söyledik ya pek severiz yemeyi yedirmeyi. Şahane bir yemeğin ardından işin sohbet kısmına geçildiğinde birbirinden güzel kuru yemiş ve cipsler de sehpalarda yerini alır. Hazır konu cipsten açılmışken. Misafirlerinize alışılagelmişin dışında bir lezzet sunmak ister misiniz? Eğer cevabınız evetse Sadece Migros’ta satılan Long Chips ile tanışmanın tam zamanı! Long Chips Sadece Migros’ta; bu cips ile yapılan nefis dip sos tarifi  MigrosTV‘de!

Misafiriniz de ısrarınız da bol olsun! 🙂