Bu Sıralar Tam Gidilesi Yer Kapadokya Hakkında 10 İlginç Bilgi

Eşsiz yer şekillerine ve büyüleyici manzaralara sahip Kapadokya, tarihi izleri ve kültürel gezileri sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken adreslerden biri. Yağlı boyadan tamamlanmış bir tablo kadar güzel ve etkileyici görünümü, keşfedilmeyi bekleyen yeraltı şehirleri, keyifli balon gezileri ile kendinizi masal dünyasında geziniyor gibi hissetmek için Kapadokya biletinizi ayırtarak ruhunuza büyük bir iyilik yapabilirsiniz!

İşte bu güzel bölge hakkında merakınızı artırıp Kapadokya’ya gitme sürecinizi hızlandırmaya yarayacak 10 ilginç bilgi:

1) Kapadokya, Pers dilinde “güzel atlar ülkesi” anlamına geliyor.
kapadokya
2) Büyüleyici yer şekillerini 3 adet volkanik yanardağın bıraktığı lavlara borçlu. Bu volkanik dağların isimleri ise Erciyes, Hasan Dağı, Melendiz Dağı.
kapadokya6
3) Kapadokya bölgesinin oluşumu yaklaşık 60 milyon yıl öncesine, insan yerleşimi ise paleolitik çağa dayanmaktadır.
kapadokya5
4) Bölgenin tarihi ise M.Ö. 3000’lere kadar dayanmaktadır. Bugüne kadar Asurlular, Hititler, Frigyalılar, Persler, Romalılar ve 1072’den sonra da Türk Boyları gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
kapadokya1
5) Kapadokya, film karesini aratmayan doğal yapısı ile film çekimleri için gerçekten de ilk tercih edilen mekanlardan olmuştur. Kapadokya’da 1940’tan bu yana sayısız film, belgesel ve dizi çekimi tamamlanmıştır.
kapadokya2
6) Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluşturmuş, insanlar da tarihi süreçte bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. Kapadokya bu özellikleri ile tarihin izini adımlarıyla takip etmeyi seven insanlar için adeta biçilmiş kaftan güzelliğinde!
kapadokya4
7) Kapadokya bölgesinin en ilginç kültürel zenginliklerinden biri olan her biri keşfedilesi büyüde ve çeşitli büyüklükteki yeraltı yerleşimlerinin, 150-200 adet civarında olduğu bilinmektedir. Kapadokya’ya gidip bu yer altı şehirlerini ziyaret etmemek, en büyük hatalardan biri olabilir, aman dikkat!
shutterstock_1006197562
8) Yer altı şehirlerinin bazıları 30.000 kişiyi barındırabilecek büyüklüktedir, daha küçükleri ise ‘yer altı köyü’ olarak adlandırılabilir. Kapadokya Bölgesi, geçmişte sık sık çeşitli saldırılara maruz kaldığından yer altı şehirlerinin yapılış amacı, bu saldırılar anında halkın geçici olarak sığınmasını sağlamaktır; ancak ihtiyacın yanı sıra aslında ne harika eserler yarattıklarının o zamanlar onlar bile farkına varamamıştır.
shutterstock_795758374
9) İngiliz Times’te yayınlanan “Dünyanın Yeni 25 Harikası” isimli listenin 5. Sırasında Peri Bacaları yer almıştır; yani dünyaya açılmış bu güzellikleri bilmemek değil öğrenmemek ayıp olabilir, evet!
kapa
10) Fransız bir gezgin 1800’lü yılların sonunda Kapadokya’yı gezmiş ve gördüklerini resimleri çizerek anlattığı bir seyahatname yazmıştır. Bu seyahatnameyi ilk yayınladığında Fransa’daki insanlar onu ciddiye almamış ve hayal gördüğüne karar vermişlerdir. Şu anda ise o kitap Fransa’da en çok satan Kapadokya kitabı haline gelmiştir. İnanılmayacak kadar ilginçlik ve güzellikteki Kapadokya güzellikleri için Fransa’daki insanlara pek de kızmamak gerekir bizce.
shutterstock_567944956
Sözün özü; eğer ki bir gün yolunuz Kapadokya’ya düşerse size önerimiz gezilmedik bir nokta bırakmadan, oradaki tüm tarihi hissedip görsel şölene doymanız olacaktır! Her bir şehri özel olan ülkemizin en keşfedilesi şehrinden biri olan Kapadokya, meraklı ziyaretçilerini daima içtenlikle bekliyor, unutmayın.