Çocuğunuza Evde Açık Hava Keyfi Yaşatacak 7 Aktivite

Açık havadan eve dönüş sürecini yaşadığımız zorlu günleri atlattık. Yaz mevsiminde parktan, piknikten dönüşlerde bile eve uyum sağlamakta zorlanan çocuklarımız “Sıkıldıııımm” çığlıkları atarken şimdi işimiz daha da zorlaştı. Açık hava aktivitelerini bir süreliğine ertelerken; erken kalkan minik gözlere, ödevle dolan geleceğin dahi beyinlerine, derslerden yorulmuş eğlenceye aç minik bedenlere şahane aktivite önerileri hazırladık. Hava kötü diye piknik keyfinden mahrum mu kalacaksınız? Hiç de değil. Peki ya kamp keyfini çocuğunuza evde yaşatmaya ne dersiniz?

1425168000-71371b3a7da4345a890c499e9709bbc8

1. Piknik alanında özgürce koşturan ve tüm enerjisini atan çocuğunuza evde de benzer bir eğlence yaratmaya ne dersiniz? Evinizin en uygun alanında bir engel oluşturun. Sandalye, masa ve koltuk yastıklarını kullanabilirsiniz. Yarattığınız ortamı çocuğunuzla birlikte hayalinizde canlandırın. Duvardaki tablodan şelale akıyor, masanın altından geçtiğinizde ise bir nehir aşmış olacaksınız! Emeklemek, tırmanmak, engellerin etrafında dolaşmak için beklemeyin, haydi hemen başlayın!

2. Çocuklar kamp yapmaya bayılır! Şu ana kadar onunla kampa yapma fırsatı yakalamamış, günübirlik gezilerle yetinmiş olabilirsiniz. Fakat kamp çantalarını hazırlayıp bunun hayalini kurduklarından hiç şüphemiz yok. Bu kez kamp eğlencesini evde yaşayın. İşe çadır kurarak başlayın. Minik bir çocuk çadırınız yoksa, evdeki imkanlarınızla bile bu işi başarabilirsiniz. Uçlarına ip bağladığınız büyükçe bir örtüyü köşelere sabitleyin ve kamp çadırınızı hazırlayın. Yemek saatinizi kamp çadırında geçirebilir, hatta yastıklarınızı alıp minik bir şekerleme bile yapabilirsiniz!

3. Müzik, hareket ve dans çocukların en sevdiği aktivitelerdendir. Onunla bir konsere gidin ama evde! Hatta konser veren grup siz olun. Oyuncakları arasından müzik aletlerini bulun ve hemen harekete geçin! Hatta tahta bir kaşık ve tencere bile kullanabilirsiniz! Ne kadar iyi bir ekip olduğunuzu çocuğunuza tekrar göstermek için de harika bir fırsat olacaktır.

1425168000-7f36576ce10c9f8c262b447b8f86ddd1

4. Minik aşçınızın içindeki yemek yapma isteğini hayata geçirmenin şimdi tam zamanı! Çocuklar yemek yapmaya bayılır… Hatta siz mutfaktayken paçanıza yapışıp, “Pudra şekerini ben serpebilir miyim, hamuru ben de yoğurabilir miyim?” demesinden belli değil mi? Birlikte pratik bir kek veya kurabiye yapabilir, restoranda bir masa kurup birbirinize servis yapabilirsiniz. Şef garson önlüğü de minik çocuğunuzu çok daha fazla heyecanlandıracaktır.

5. Çocuğunuzun peluş ve figür oyuncakları arasından sevimli hayvanları seçin. Büyükçe bir koltuğun, masasın üzerine veya odanın uygun bir köşesinde yere hayvanları dizin. Önlerine mutfak oyuncaklarından bardakları, tabakları, sulukları dizin. Hatta sepetlerinizden bir sincap yuvası veya kuş kafesi bile yapabilirsiniz. İşte bir hayvanat bahçesi! Sırasıyla hayvanları besleyebilir, özellikleri hakkında sohbet edebilirsiniz.

6. Evde kendi tiyatro oyununuzu sahnelemeye ne dersiniz? Son okuduğunuz kısa hikayelerden veya tiyatro oyunlarından birini seçin ve önce hafızanızı tazeleyin. Çocuğunuzla bir küçük prova yapın. Sonra hikayenizi sahneye koyun, başlayın oynamaya. Akşam eve gelen misafirleriniz için de farklı bir karşılama olmaz mı?

7. Evde kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Önce seyahat çantanızı hazırlayın. Sonra koltuğunuzun arkasına yani bagajınıza eşyalarınızı yerleştirin. Vee yolculuk başlasın! Siz şoför olun, çocuğunuz yolcu; siz yolcu olun, bırakın arabayı çocuğunuz kullansın. Sohbet edin, arada molalar verin ve küçük atıştırmalıklarla enerjinizi tazeleyin. Hatta varış noktasında küçük bir ev pikniği harika olur, ne dersiniz?