Değişiklik Arayanlara: Patlamış Mısırın 6 Farklı Hali

Heyecanlı bir filmin, keyifli bir ev partisinin, güne verilen dingin bir molanın en leziz eşlikçisi olan patlamış mısır sizin de favorinizse yazımızın içeriğine bayılacaksınız. Patlamış mısırın birbirinden nefis 6 farklı haliyle tüm sıradanlıklara meydan okuyabilir, damaklarınıza yeniliklerle bayram ettirebilirsiniz. İşte patlamış mısırın 6 farklı hali…

Kokusu nefis, kendisi leziz patlayan mısır Migros’ta! Hemen satın almak için tıklayın!

1.Tereyağlı Patlamış Mısır

Mısır patlağını makinelerle yapıyorsanız yağ kullanmanız pek önerilmez; ancak tencere ya da özel bir aparat kullanıyorsanız bu önerimizi uygulayabilirsiniz. Mısır patlatmak için 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile karıştıracağınız 1 yemek kaşığı tereyağını tencereye ekleyin. Hafif kızdıktan sonra mısırları ekleyip patlamaya bırakın. Sonunda çıkacak tereyağının mis kokulu lezzetine bulanan mısırları çok seveceksiniz.

2. Çikolatalı Patlamış Mısır

Çikolata âşıklarının ama en çok da çocukların bayılacağı bir patlamış mısıra imza atmaya ne dersiniz? Benmari usulü erittiğiniz çikolatayı yağ ile birlikte tencereye ekleyin. Yağ hafif kızdıktan sonra mısırları da koyup bol çikolata kokusunda patlamaya bırakın ve kokusuna ayrı, lezzetine ayrı kapılın gidin!

3. Karamelli Patlamış Mısır

Nefis tatlıların en önemli malzemesi karamel, bu kez patlamış mısırı güzelleştirmek için etkisini kullanmasın mı? Tuzsuz bir şekilde sadece yağ ile patlattığınız mısırlara ev yapımı ya da hazır aldığınız karameli ekleyip hızlıca karıştırın. 10 dakika kadar dinlendirdikten sonra karamelli patlamış mısırları afiyetle tüketip farklı bir lezzet deneyimi edinin!

4. Baharatlı Patlamış Mısır

Güzelleştiremediği yemek olmayan, mutfağın en hünerli malzemeleri olan baharatlar bu kez patlamış mısır için buluşuyor. Yağ, tuz ve mısırları tencereye ekleyin. Mısırlar patlamak üzereyken kırmızı tatlı toz biber, kimyon, karabiber, kekik, sarımsak tozu gibi sevdiğiniz baharatları ekleyip tencere kapağını kapatıp patlamaya bırakın. Sonrasında lezzete doyabilirsiniz.

5. Parmesan Peynirli Patlamış Mısır

Peynirin her çeşidine bayılıyor, her tarifin içinde peynir olsun diyorsanız işte size nefis bir öneri olarak parmesan peynirli patlamış mısır! Bir miktar zeytinyağında patlattığınız mısır patlaklarını hiç soğumadan sarımsak tozu, tuz, karabiber ve rendelenmiş parmesan peyniriyle karıştırın. Sonrasında parmaklarınızı yememeye dikkat edin!

6. Ballı ve Damla Çikolatalı Patlamış Mısır

Patlamış mısırın en aşk dolu halini denemeye hazır mısınız? Mısırları patlattıktan sonra 3 yemek kaşığı bal, erimiş tereyağını karıştırıp mısırların üzerine damla çikolatalarla birlikte döküp güzelce karıştırın.