Dünyanın Dört Bir Yanından 5 Farklı Çay Kültürü

Vazgeçilmez içeceğimiz, samimi sohbetlerimizi daha da ısıtan baş kahramanımız çay! Kahvaltıların da olmazsa olmazı, akşam fasıllarının da… Limonlu, şekerli ya da şekersiz, açık ya da demli her hali ile Türk insanının kalbinde illa ki yer edinebilir. Sadece Türk insanının mı? Asla! Dünyanın dört bir yanında, farklı farklı ülkelerde çayın yeri neymiş hiç merak ettiniz mi?

5 farklı ülkenin çay kültürünü sizin için inceledik. Bakalım kendinize yakın gördüğünüz noktaları var mı?

1. Çin’de Çay Kültürü

Çay, Çin’de misafirlere en çok ikram edilen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil, kırmızı, beyaz ve sarı çay, Wulong ve çiçek çayı gibi birçok çay çeşidine ev sahipliği yapan Çin insanları, bu çayların insan ruhunu dinlendirerek iyi bir etki bıraktığına inanıyor.

Eski yazılı kaynaklarda da Çinlilerin çay sevgisi ile ilgili fikirlerine ulaşılmıştır. Bu kaynaklarda Çinliler, iyi bir çay yaprağını şöyle tanımlar:

‘Tatar atlılarının çizmeleri gibi kara, güçlü bir öküzün boynuzları gibi kıvrımlı, tatlı bir meltemin dokunduğu göl kadar parlak”

cin-cay-kulturu

2. Japonya’da Çay Kültürü

Japonlar, çay içmeyi o kadar sever ki bunun için özel törenler bile düzenler. Hafif bir yemek ve çayla yaptıkları “chado” adı verilen törenleri yaklaşık 4 saat sürer. Bu tören, özel çay evlerinde gerçekleşir ve amaç konukları çok zarif bir şekilde ağırlamaktır.

Japonlar, çayı bir sanat eseri olarak görür; kaynatma, çırpma ve demleme şeklinde üç ana dönemden oluştuğuna inanırlar.

japonya-cay-kulturu

3. İngiltere’de Çay Kültürü

İngiltere; çayla 17. Yüzyılın sonunda Hindistan sayesinde tanışmış, zamanla yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir. Çay, pahalı olduğundan ilk dönemlerinde saray insanlarının içeceği olmuştur. Günümüzde ise gelen misafirlere bir fincan çay ikram edilir hale gelmiştir.

“Beş Çayı” deyimini duymuşsunuzdur, işte bu deyimin çıkış yeri İngilizlerdir. Beş çayının hikayesi saraylara dayanıyor. İkindi vakti olan “Beş Çayı” davetleri, Kral Edward döneminden beri devam ediyor.

İngilizler de tıpkı bizim gibi bu çay toplantılarında ev yapımı küçük sandviçler, minik pastalar ikram etmeyi severler. Günümüzde İngilizlerin büyük bir çoğunluğu Beş Çayı saatlerinde mesaide olsalar da bu gelenek sürdürülmeye gayret edilmektedir.

ingiltere-cay-kulturu

4. Rusya’da Çay Kültürü

Rusya, soğuk iklimine karşı edindiği çay içme alışkanlığı ile mutluluğu yakalamıştır diyebiliriz. Ruslar, her öğünde çaya özenle yer verirler. Çayı bir semaverde iyice demler, beyazlatılmamış şeker ve bir miktar limon eşliğinde içerler. Gerçek bir çay tiryakisi ise tıpkı Türkiye’deki “kıtlama” usulü gibi şekeri çaya atmak yerine ağzında eriterek içer.

rusya-cay-kulturu

5. Fransa’da Çay Kültürü

Fransa’da entelektüel kesimin çaya karşı özel bir sevgisi bulunur. Bu yüzden Fransa’da bolca çay salonu ve küçük çay dükkanları bulunur. Çayı iyi bir şekilde uzunca demler, ince zarif bir fincanda ikram ederler. Hafif bir içime sahip olmasına özen gösterir, yanında küçük bir çikolataya yer verirler.

fransa-cay-kulturu