Dünyanın En Büyüleyici 5 Sualtı Mekanı

Dalış yapanlar bilir; sualtının muhteşem dünyası ile bir kez tanıştıysanız, bir daha vazgeçmeniz mümkün değildir. Yeryüzünün sıkışıklığından, trafiğinden, acelesinden sualtı dünyasında eser yoktur. Suyun altına girdiğinizde dünyada yalnız olmadığınızı, başka bir yaşamın da var olduğunu bir kez daha hatırlarsınız. Türkiye’de Kaş, Ölüdeniz, Kuşadası, Çeşme, Bodrum gibi tatil yerlerinde profesyonel dalgıçlar eşliğinde dalış yapmak mümkün. Sualtının muhteşem dünyası ile tanışabileceğiniz dünyanın en büyüleyici 5 mekanı ise şunlar:
1.  Güney Avustralya Büyük Bariyer Koyu – SS Yongala Batığı
SS Yongala batığında yapılan dalışlarda hayatınız boyunca görebileceğiniz tüm sualtı canlılarını tek seferde görmeniz mümkün. Batık geminin olduğu bölgede balıkların saklanacağı bir alan olmadığı için balıklar burada yumurtlar ve burada doğururlar. Bu nedenle de burada yaşarlar. Mantalar, Stingrayler, 100-150 kiloluk Patates Orfozları, deniz yılanları, her çeşit balık ve geminin her yerini kaplayan rengarenk yumuşak mercanlar bu dalışı, eşi olmayan bir batık dalışı haline getirirler.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA2. Bahama Adaları – Walkers Adacığı
Walkers Cay’deki köpek balığı dalışında 150-200 siyah yüzgeçli köpek balığı ve yunusun içinde kendinizi bulabilirsiniz. Gerçek bir gösteri istiyorsanız Grand Bahama adasındaki köpek balıklarını besleme gösterisine katılmalısınız. Açık denizdeki duvarın eteklerinde şamandırada yapılan köpek balığı dalışları dışında ölümsüz bir hatıra fotoğrafı da çekebileceğiniz bir dalış istiyorsanız Bottle Nose ve Spotted cinsi yunuslarla dalarak hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

bahama_adaları

3. Papua Yeni Gine, Milne Körfezi


Milne Bay, sualtı yaşamı açısından ünlü dalış mekanı Kızıldeniz’den çok daha zengindir ve daha farklı balık çeşitlerini barındırır. Henüz el değmemiş bakir pek çok koy bulunmaktadır. Sığlıklarda yapacağınız dalışın keyfi ise bambaşkadır. Dalışınıza pek çok sualtı canlısı eşlik edecek, hiç görmediğiniz balık türleri sizi hayrete düşürecektir.

milne_körfezi

4.Mısır, Kızıldeniz Aida II Batığı 


Asker taşıyan Aida II, Brothers adalarında 32 metrede batmıştır. Ancak bu talihsiz olay, sualtı için büyüleyici bir yaşam alanı sağlamıştır. Üzerinde envaiçeşit binlerce canlıyı barındıran batığın üzerinde yer alan filikaların vinçleri rengarenk yumuşak mercanlar ile kaplıdır. Aynı zamanda enfes sualtı fotoğrafları çekmenize de imkan tanır. 33 metreye indiğinizde Lion Fish’ler ve Palyaço Balıkları’nı görmeniz mümkündür. Gemide her zaman var olan akıntı sayesinde büyük açık deniz balıklarını görmek mümkündür. Kızıldeniz’in diğer dalış noktalarında sürekli bir trafik yaşanmaktadır. Ancak batık alanında çok fazla trafik olmadığı için Çekiç Köpek Balığı ve kaplumbağalar batığın ziyaretçileri arasında yer almaktadır. Kim bilir belki de sizi de ziyarete gelirler!

kızıldeniz

5. Güney Afrika Ümit Burnu-Beyaz Köpek balığı Enstitüsü

Daha önce Beyaz Köpek Balığı ile hiç yüz yüze geldiniz mi? Ümit Burnu’nda gelebilirsiniz. Ancak telaşlanmayın! Arada kafes olacak. Kafese rağmen adrenalin dolu bir dalış olacağı kesin! Güney Afrika Köpek Balıklarını Araştırma Enstitüsü’ne ait bu kafeslerin içindeki beyaz köpek balıklarını buraya çeken şey ise ayı balıkları!

Denizlerden bahsetmişken, bir dalgıç suyun altından yalnızca anılarını çıkarabilir. O nedenle, gitmişken balık avlarım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ama dilerseniz, Migros’ta yer alan balıklarla Migros TV’ninenfes balık tariflerini yapabilir, sualtına olan özleminizi biraz olsun giderebilirsiniz. Ispanak Yatağında Rulo Çipura tarifi için tıklayın!