Risk mi Lezzet mi? Dünyanın En Tehlikeli 15 Yiyeceği

Bazen risk ve lezzet bir arada gelir. Bu kaçınılmaz bir şey. Çoğu tadını lezzetli bulduğumuz yiyecek bizler için eser miktarda zarar ihtiva ediyorken, bazı yiyecekler var ki, yediğiniz zaman ölme riskiniz çok yüksek.

Peki ama neden bahsediyoruz?

İşte dünyanın en tehlikeli 15 yiyeceği!

Fugu

Japonya’da çok yenilen ve genel olarak dünya çapında pek çok talep gören Fugu, düzgün temizlenmezse yiyeni zehirleyebilen bir balık türü. 1996 ile 2006 arasında Fugu’dan ölenlerin sayısı 44.

Buna rağmen oldukça pahalı olan Fugu, düzgün temizlenirse epey lezzetli bir balık.

Fugu

Boğa Kurbağası

Bu kurbağa türünün genç üyeleri yendiğinde insanı zehirleyebilen ve böbrek iflasına neden olabilen bir toksin taşıyor. Bu sebeple Afrika’da tüketilen Boğa Kurbağasının yetişkinleri tüketiliyor.

Sannakji

Kore’de oldukça popüler olan Sannakji aslında bir ahtapot türü ve çiğ tüketilmesi gerekiliyor. Tehlikeli olmasının sebebi ise ne içerdiği bir zehir ne de toksinler. Sannakji çiğ yendiği için gırtlağa takılıp onu yiyen kişiyi boğuyor.

Sannakji

Kan Midyesi

Çin’de bulunan kan midyeleri hepatit A, E ve dizanteri gbii pek çok virüs ile bakteri taşımakta. 1988 Yılında Şangay’da 300.000 kişiyi zehirleyen bu mdiye türü genel olarak çok tehlikeli ve yasak.

Hakarl

İzlanda’ya özgü Hakarl aslında çürümüş, kokan bir köpek balığı eti. Altı ay boyunca bekletilen Hakarl parçalara ayrılarak ekmekle sunulan bir yemek. Tehlikeli olma sebebi köpek balıklarının böbrekleri olmadığından tüm zehirleri ve atıkları derileriyle filtre etmeleri.

Hakarl

Casu Marzu

İtalya’da yenen ve çürümüş, kurtlu bir peynir olan Casu Marzu genel olarak içinde sineklerin larvalaması ile yapılıyor. Yerken kurtlardan uzak durmanız lazım.