Ekim Ayı Festivalleri ile Sokaklar Renkleniyor!

Sonbaharın son demlerinin yaşandığı, kışa hazırlığın ilk adımlarının atıldığı, yağmurların ıslak sesine, düşen yaprak hışırtısının karıştığı güzel ay; Merhaba Ekim!

Ekim ayının benzersiz lezzetlerine değinmeden önce ilk olarak size oturduğunuz yerden kısa bir dünya turu attırmak istedik. Hazırsanız renkli festivallere gidiyoruz!

ekim

1- Halloween / Cadılar Bayramı

All Hallow Even (Bütün Azizlerin Akşamı) kavramından kısaltılarak bugün Halloween yani Cadılar Bayramı olarak kutlanıyor. Her sene 31 Ekim’de kutlanan Halloween’in sembolü gülen balkabağı. Işıklarla aydınlatılan balkabakları, görsel şölenin en renkli parçalarından.

2- Tubingen Ördek Yarışı Festivali – Almanya

Tubingen Ördek Yarış Festivali, dünyadaki sıra dışı festivallerden. Tubingen şehri, her sene 5 Ekim’de, üzerlerinde etiketleri bulunan plastik ördeklerin Neckar Nehri bırakılmasıyla adeta bir görsel şölen yaşıyor. Ördeklerin yarıştığı festivalde, kazanan ördeğin üzerindeki etikette yazan kişi, senenin şanslı kazananı ilan ediliyor; 10 bin Avro da cabası!

3- Diwali Festivali – Hindistan

Ekim ayının son haftalarına denk gelen, Hindistan’ın en büyük festivallerinden biri. Bir diğer adı ‘ışığın festivali’. Her ev gaz lambaları ya da mumlarla aydınlanıyor ve havai fişek gösterileri ile şehir, renklere bürünüyor. Bu festival aynı zamanda Hint yeni yılının da başlangıcı olarak kabul ediliyor. Zenginlik ve ferahlık dolu bir yıl için dualar ediliyor, oyunlar oynanıyor, dans ve gösterilerle çeşitli kutlamalar gerçekleştiriliyor.

4- Combat des Reines – İsviçre

İsviçre’deyiz. Kayak pistlerinde toplanan inekler, aralarında bir kraliçe seçmek için kavga ettiriliyor. Tıpkı boğalar gibi, inekler de birbirlerini boynuzlarıyla kitliyor, toynaklarıyla darbeler savuruyor. Kavganın kazananı kraliçe oluyor. Kraliçenin en iyi sütü vereceğine ve etinin daha lezzetli olacağına inanılıyor.

5- The Albuquerque Balloon Fiesta

Uluslararası balon festivali. Ekim ayında gerçekleşen renkli festivalde binlerce balon gökyüzüne bırakılıyor. Rio Grande Vadisi’nde gerçekleşen bu festival, yaklaşık 750 balon ile renkli anlara şahit oluyor.

Renkli festivallerle süslenen Ekim ayı, sofralarla yarışıyor! Renkli sebzeler, hoş geldin meyveleri ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin!