Enstrüman Çalmayı Öğrenmek İsteyenlere 6 Tavsiye

Müzik, bu dünyanın en etkili ilaçlarından biridir. Bu yüzden her insanın en az bir enstrümanla haşır neşir olması, en az bir enstrümanın dilini iyi öğrenip hem kendine hem de etrafına iyi gelmesi gerekir.

Eğer siz de bu fikre katılıyor ve şu günlerde “Bir enstrüman çalsam iyi olacak.” diye aklınızdan geçiriyorsanız yazımızın devamında yol gösterecek öneriler sizi bekliyor. İşte detaylar…

  1. Kolay Bir Yolculuk Olmadığını Kabullenin

Bir enstrüman çalmaya heveslenmek harikadır; ancak bunun çok kolay bir şey olmadığını bilerek yola başlamak, yolun devamı için size güç verecektir. Bu kabullenme sayesinde, öğrenme serüveninde karşılaşacağınız tüm zorluklara karşı hazırlıklı olur ve pes etmeden zorlukları fırsata çevirebilirsiniz.

  1. Çok Çalışın

Enstrüman çalmaya karar verdiyseniz yakın çevrenizden sıkça bu işlerin yetenek gerektirdiğini duyuyor olabilirsiniz; ancak yeterince istek ve çabaya sahipseniz doğuştan özel bir yeteneğiniz olmasa bile çok çalışarak arayı kapatacağınızı aklınızdan çıkarmayın ve yolunuza kararlılıkla devam edin.

  1. Dersinizi Belirleyin

Yeni bir şeyler öğrenme konusunda herkesin performansı farklıdır. Kimisi 2 ayda profesyonel dereceye gelebilirken kimisi için daha uzun zamana ve özel ilgiye ihtiyaç vardır. Bu nedenle çalmak istediğiniz enstrüman her ne olursa olsun, eğer ders almayı düşünüyorsanız özel ders mi yoksa grup dersi mi olacağını belirleyin. Hangisinin size daha uygun olacağını iyi düşünüp kararınızı öyle verin ki zaman kaybetmeyin.

  1. Saatlerinizi Belirleyin

Kimisi sabahın erken saatlerinde, kimisi öğleden sonra, kimisi de geceye yakın saatlerde daha iyi çalışabilir. Beyninizin günlük performansının hangi saatlerde daha iyi olduğunu iyi çözümleyin. Özellikle yeni bir şey öğreneceğiniz için dersinizi beyninizin en iyi çalıştığı, konsantrasyonunuzun en yüksek olduğu saatlerde almaya özen gösterin.

  1. Sevdiğiniz Alanda Seçim Yapın

Başta da belirttiğimiz gibi enstrüman çalmak, zorlu bir süreçtir. Bu süreci kolaylaştırmanın en etkili yolu ise içine bolca sevgi katabilmektir. Eğer çalmak istediğiniz enstrümanı sevdiğiniz müzik türüne uygun olarak seçerseniz çalışmalara daha iyi motive olur, tüm zorlukları kolaylığa çevirebilirsiniz.

  1. Araştırın

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız ders saati ve enstrüman seçenekleri bakımından bolca seçeneğe sahipsiniz demektir. En iyi enstrümanı en iyi fiyata alabilmek, en iyi eğitmenlerden en faydalı ders saatlerini ayarlayabilmek için detaylı ve özenli araştırma yapmayı ihmal etmeyin.