Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Verdiği 8 Güzellik

Evcil hayvan sahibi olmayanların, evcil hayvan sahibi olanlara göre anlayamayacağı birçok duygu durumu vardır. Tıpkı çocuk sahibi olmayanların, çocuk sahibi olanlara göre anlamayacağı birçok duygu durumunun varlığı gibi.

kedi-fobisi

Evcil hayvan sahibi olmak, hafife alınmaması gereken bir konudur. Asla büyümeyecek bir çocuğa sahip olmak gibi binlerce zor sorumluluğu getirir; ancak hemen korkmayın, tıpkı çocuk sahibi olduğunda daha ılımlı olan insanlar gibi hayvan sahibi olunca psikolojinizde olumlu değişimler yaşayabilir, hayatınıza birçok güzellik katabilirsiniz.

Evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği güzelliklere birlikte bakalım, kim bilir bu maddelerden sonra eğer yoksa belki siz de bir hayvan sahibi olmaya karar verirsiniz?

1. Düzenli Bir Hayata Merhaba

Evcil hayvan bakımı, birtakım rutinleri de beraberinde getirir. Onu her gün gezdirmek, beslemek, temizlemek gibi gereklilikler belirli bir düzen kurmanızı sağlar, hayatınızı şekillendirmenize yardımcı olur.

kedi

2. Serotonin Hormonu Demektir

Hayvanlarla oynamak, onlarla ilgilenmek vücudunuzda serotonin; yani mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur ve böylece ruh halinizi iyileştirirsiniz.

kedi-beslemek

3. Zararlı Kolesterole Veda

Hayvanlarla ilgilenerek kolesterol seviyenizi düşürebileceğinizi biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalarda evcil hayvan sahibi olan kişilerin, kolesterol problemini daha az yaşadığı kalp krizine yakalanma riskini daha az taşıdığı kanıtlanmıştır.

kedi_

4. Sosyalleşmek İçin Önemlidir

Evcil hayvanlarınızı dolaştırmaya çıktığınızda etraftaki diğer hayvan sahipleri ile karşılaşabilir, ortak noktalarınızdan kolayca kaynaşabilirsiniz.

kopek-kedi

5. Otizmli Çocukları İyileştirir

Yapılan araştırmalarda özellikle köpeklerin otizmli çocukların endişe ve korkularının azalmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Otizmli çocukların davranış bozuklukları, iyi bir köpeğin arkadaşlığı ile olumlu yönde değişebilmektedir.

kedi

6. Yalnızlığın İlacıdır

Evcil hayvan sahibi olmak, karşılık beklemeyen bir sevgiye sahip olmak demektir. Sığınıp sevgi bekleyen halleri ile yalnızlığa karşı en iyi dostlardır.

yabani-kedi

7. Alzheimer İlacıdır

Yapılan araştırmalarda evcil hayvanı sahibi Alzheimer hastalarının hastalık etkilerini daha az yaşadığı kanıtlanmıştır.

kedi

8. Astım ve Alerjik Hastalıkların İlacıdır

Bir çocuk sahibi olduğunuzda evcil hayvanlarınızdan vazgeçmenize asla gerek yok; çünkü evcil hayvanlar bilinenin aksine eğer ki özel bir durum yoksa çocuk ve yetişkinlerde alerjik hastalıklara neden olmuyor. Evcil hayvanlar hem sonsuz bir dostluk sağlıyor hem de astım ve alerjik hastalıklara karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturarak sahiplerini bu hastalıklardan koruyor.