Sadık Dostlarımızla Seyahate Çıkacak Olanlara 8 Öneri!

Güneş bugünlerde yüzünü pek göstermese de malum yaz kapıda! Güzel bir tatil için son hazırlıklarınızı tamamlıyorsunuz. Valizler hazır, yolluklar yolda, heyecan ise çoktan dorukta! Diğer tatillerden farklı olarak, bu sever ‘minik pati’ de size eşlik ediyor. İlk yolculuğu ya da profesyonel yolcu… Fark etmez! Seyahate çıkmadan önce evcil hayvanınızın konforu için tüm gerekenleri yaptığınıza emin misiniz? Eğer minik bir ‘acaba’nız varsa aşağıdaki önerilerimize bir göz atın deriz.
Uçakla mı karadan mı seyahat ediyorsunuz bilemiyoruz, isterseniz şöyle yapalım; yazalım her ikisini de, aklımızdan çıksın… Evet, ne diyorduk?
Karada bir minik pati göründü!

evcil hayvanlar

1- Yolculuk Provası!

Yola çıkmadan önce arabayla kısa süreli turlar atın. Mesele 40 dakika, 60 dakika vb. sürelerde. Bu süre, hayvanınızın ‘araba sıkıntısı’ olup olmadığının önemli bir ölçüsüdür. Örneğin huysuzlanabilir, midesi bulanabilir… Önceden önlem almış olursunuz.

esneyen kedi

2- Köpek Koltuğu!

Ön ya da arkaya herhangi bir güvenlik önlemi almadan yaptığınız seyahat tüm aile bireyleri için tehdit. Evcil hayvanınızı köpek ise mutlaka koltuğuna oturtun ve mümkün mertebe sizle temasını engelleyin. Minik sevinç gösterileri kazalara yol açmasın!

köpek_hamağı

3- Kafalar İçeri!

Özellikle konu köpeklerse, bayılırlar camdan sarkmaya! Hava almak çok hoşuna gidiyor olsa da sert rüzgâr kulaklarına zarar verebilir. Köpeklerin kulakları çok hassastır, en ufak bir darbe bile kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle camı kapatmanızda fayda var.

kopek

4- Tasma Notu!

Umarız olmaz ama ‘ya olursa’ diye bir önerimiz var. Evcil hayvanınızın tasmasına mutlaka iletişim bilgisi yazın. Kaşla göz arasında kaybolabilir, mekânı yadırgayabilir ve firar edebilir!

evcil_hayvan

Havada bir minik pati göründü!

5- Mama Saati!

Uçuştan hemen önce mama vermeyin, bir miktar su yeterli olacaktır. Öncesinde ise son 4 saati boş bıraksanız iyi olabilir. Uçak mide bulantısı yapabilir… MigrosTV‘de kediler için bu tarife, köpekler için bu tarife mutlaka göz atın!

bulyonlu_kedi_mamasi

6- Tırnaklara Dikkat!

Olası bir huysuzlanma durumunda ilk adım hızlı pati darbeleri olacaktır. Zemini çizmemesi için, yolculuk öncesi tırnaklarını törpületmeyi unutmayın!

köpek_maması

7- Yolculuk Öncesi Egzersiz!

Yolculuğa çıkmadan 1-2 saat önce evcil hayvanınızla oynayın. İyice yorulan sadık dostunuz, uçuş boyunca sessiz olacaktır.

kedi-yastigi

8- Lavanta Yağı!

Köpeklere Fısıldayan Adam programı ile dünyayı kasıp kavuran Köpek Eğitmeni Cesar Millan’a göre lavanta yağını koklatmak, köpeğin sakinleşmesi için en etkili çözümlerden biri. Elinize sürün ve koklamasını sağlayın. Dikkat edin yalamasın! 🙂

lavanta3

Lavantadan tırnağa, beslenmeden egzersize… Minik patiyle huzurlu ve keyifli bir yolculuk dileriz size!