Yeşilleniyoruz : Evde Bakımı Kolay Çiçekler

Hangimiz ev veya ofisimizde biraz renk görmekten mutlu olmaz ki? Dekoratif güzellik sağlamasının yanı sıra bir çiçeğe bakmanın verdiği huzur paha biçilemez. Ancak çoğumuzun çiçeklerle ilgilenecek kadar vakti olmayabiliyor. Ya da bazılarımız evi için doğru bitkiyi seçemediğinden kısa bir süre içinde ölüyor. Sizin için ev de çok da uğraşmak zorunda kalmadan bu doğal güzelliğin tadını çıkarabileceğiniz bitkileri derledik.

1. Sukulent

Sevimli görünümleriyle mutlaka kalbinizi çalmayı başarabilecek sukulentler kapalı mekan da yetiştirmek için en uygun bitkilerdir. Kolay yetiştirilebilen sukulentler uzun süre susuz kalabiliyor ve birçok çeşidi bulunuyor. Sukulentleri aydınlık bir yere yerleştirin ve suyu iyi süzdüren bir toprak tercih edin, fazla sulamak onları öldürebilir. Yaratıcılığınızı kullanarak çakıl taşları, taşlar ve otlar ile farklı kompozisyonlar yaratarak estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

sebze-suyu-ile-bitki-bakimi

2. Hava Bitkileri

Bu bitkilerin en önemli özelliği yaşamak için toprağa ihtiyaç duymamalarıdır ve beslemek için saksıya ihtiyacınız yoktur. Bakımı kolay olsa da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Öncelikle odanın düzenli esinti almasında fayda var çünkü adından da anlaşılacağı üzere bitkinin havaya ihtiyacı var. Ayrıca hava sirkülasyonunun sağlanabilmesi için geniş ve büyük fanuslar tercih edilmesi daha iyi. Nemi sevdikleri için düzenli sulamak gerekiyor.

Hava bitkilerinin temel ölüm nedeni sulama konusunda ki yetersizliktir. Mümkün olduğunca yıkama yöntemi tercih edilmesi gerekiyor ancak bitkiyi taşımanızın mümkün olmadığı durumlarda püskürtme yöntemiyle sulanabilir.

bitki

3. Kaktüs

Eğer dikenlerini sorun etmiyorsanız kaktüs en uygun ve en dayanıklı bitki çeşididir. Radyasyon emici kaktüsler evlerimize ve ofislerimize farklı bir hava katar. Rüzgara maruz kalacakları yerlere koyulmamalıdırlar, güneşi severler. Fazla sulama onları öldürebilir bu nedenle sulamadan önce toprağa parmağınızı batırarak kontrol etmeniz gerekir. Toprak hala nemliyse sulama işlemini birkaç gün sonraya bırakabilirsiniz. Su kabı ve su ölçeği değiştirilmemelidir. Suladıktan sonra kabın altına biriken su böceklenme ve koku olmaması için dökülmelidir.

kaktus

4. Paşa Kılıcı

Ev bitkisi yetiştirmeye yeni başlayanlar için oldukça uygun bir salon bitkisidir. Güneş, gölge, susuzluk ve cereyana karşı çok dayanıklıdır ve hatta bir köşede unutulmaya uygundur bile denilebilir. Tek sorun yeterli ışığı alamazsa fotosentez yapamaz. Direk güneşi çok sever, kuraklığa ve susuzluğa bir kaktüs kadar dayanıklıdır ancak kış soğuğuna pek dayanıklılığı yoktur. Kış soğuklarında fazla sulama ölmesine sebep olabilir. Paşa kılıcının en iyi özelliklerinden biri havayı temizlemesidir, geceleri oksijen açığa çıkarır.

5. Afrika Menekşesi

Eğer rengarenk çiçek açan bir bitki yetiştirmek istiyorsanız Afrika Menekşesi tam size göre.  Fazla ışığa gerek duymasa da düzenli çiçek açması için onu aydınlık bir yere yerleştirmek gerekiyor. Suyu çok seven bir bitki olduğu için haftada iki kere bol su ile sulanabilir. Yapraklarını ıslatmamaya özen göstermenizi öneririz yoksa o kadifemsi dokusunu kaybedebilir.

Afrika Menekşesi