Sonsuza Dek Bizimleler: Evdeki Saksı Çiçeklerini Hayatta Tutacak Tavsiyeler

Saksı çiçeği sezonu açıldı, balkonlar şenlendi! Köşede duran bir yeşil, onu tamamlayan rengarenk çiçekler nihai huzuru ifade eden parçalardır. Neredeyse her gün yeşile bağlılık hakkında çıkan haberler yeni araştırmalarla destekleniyor ve ortaya çıkan sonuç şu ki; doğanın köklerine sıkı sıkı bağlanmak ömrümüzü uzatıyor. Bitki ebeveynliğine yeni başlayanlara kılavuz, yeşil bilginlere ise kaynak olacak bu yazıyı okumadan geçmeyin.

Saksı

Evdeki Saksı Çiçekleri Nasıl Sergilenmeli?

Çok severek aldığın bitkinle şimdi ne mi yapacaksın? İşte sana birkaç yaratıcı öneri!

1- Renk şemasıyla şaşırtın

Farklı türden bitkileri ve saksıları renklerine göre eşleştirin. Pembeler, turuncular veya morlar, yumuşak renkli veya toprak tonlarında saksılarla inanılmaz uyar.

migrostvblog_saksicicekleri_v2_010617

2- İçinizdeki çocuğun öne çıkmasına izin verin

Kullanılmayan kupalardan oyuncak arabalara, kısacası evde var olan ve iç hacmi toprakla doldurulup bitki dikmeye yetecek alana sahip olan her objeyi değerlendirebilirsiniz. Uygulama sırasında dikkat etmeniz gerekenler; kullandığınız objenin altına bir delik açın ardından sulama sırasında süzülmeye yardımcı olacak küçük taşlar ekleyin. Son olarak toprak ve bitkiyi de ekleyerek evin en tatlı köşesinde sergileyin.

3- Trendleri yakalayın

Anın ritminde ortaya çıkan trendlere uygun saksı içi süslemeler, bitkilerinize bambaşka bir hava katacak. Hatta bazı saksılarınızın dışını da ekim işlemini gerçekleştirmeden önce renklendirebilirsiniz.

migrostvblog_saksicicekleri_v1_010617

Saksı Çiçekleri Nasıl Bakılmalı?

Bitkiniz, evinizde yerini almaya hazır olduktan sonra sıra geldi onu mümkün olduğunca hayatta tutabilmeye. Araştırdığınız zaman bitki bakımı hakkında birçok bilgiyle karşılaşabilirsiniz. Biz, sizin için bu bilgileri süzgeçten geçirdik ve başlıca konuları derledik. Bakım talimatları bitki kaynaklı olduğuna satın almadan önce siz yine de bitkinizin ihtiyaç duyduğu şeylere bakın.

1- Aydınlatmanızı tanıyın

Bitkinin sağlıklı büyümesinde sudan da önemli olan faktör odanın aldığı ışıktır. Evinizdeki belirli bir pencereden içeri yayılan ışığı gözlemleyerek doğru çözümlemeye ulaştıktan sonra bitki yerleşimine karar verebilirsiniz. Eğer bir bitki hızlı büyüyorsa, hızlı tüketen olarak adlandırılabilir. Bu yüzden bol miktarda parlak ışığa ihtiyaç duyar. Öte yandan ışığı yavaş tüketen bitkiler, gölgede de yaşayabilirler.

migrostvblog_saksicicekleri_v4_010617

2- Sulamanızı doğru yapın

Fazla sulamak, suyun altında kalmak kadar kötü hissettirir. Doğru sulama zamanını öğrenmek için yapmanız gereken, parmağınızı toprağın üzerine bastırarak ıslak veya kuru olduğunu belirlemek.

3- Kendi bitki bilimciniz olun

Bazı bitkileri (kaktüs, aloe vera gibi) büyütmek için ideal olan; bitkinin bir bölümünü keserek, başka bir yerde çoğalarak büyümesine alan yaratmaktır.