Evlere Uğur Getirdiğine İnanılan 5 Nesne

Birçok kültürde uğurlu olduğuna inanılan nesneler bulunur. Bu nesneler, daima yakınınızda bulunduğunda şans ve bereket gibi olumlu etkileri hayatınıza katacağına inanılır. İşte yazımızın devamında bu nesnelerden birkaçına değineceğiz. İnanıp kullanması bir yana birçoğunun en azından evinize hoş bir dekor sağlayacağını söyleyebiliriz. İşte detaylar…

 1. Nal

Herkesin bildiği at nalının uğur getireceği ihtimalini hiç düşünür müydünüz? At nalı, birçok kültürde var olan, en tanınan uğurlu objelerden biridir; ancak para ile satın alındığında değil tesadüfen bulunduğunda uğur getireceğine inanılır. Siz bu kısmı atlayarak at nalı satın almak istiyorsanız evinizin bir köşesine yer açabilir ya da daima üzerinizde taşımak için broş, kolye, yüzük gibi seçenekler olarak daima kullanabilirsiniz.

2. Nazar Boncuğu

Müslüman, Musevi ve Hristiyanlar gibi birçok toplumda nazar boncuğunun koruyucu gücüne inanılır.  Nazar boncuğu, kıyafetlerin ya da kapıların üzerine irili ufaklı olarak takılır ve kem gözlerden, kötü niyetlerden koruduğuna inanılır.

3. Sarımsak

Evdeki huzuru, güzel enerjiyi korumak için Şamanizm’de kapılara sarımsak asmanın gerekliliğine inanılır. Siz de evinizdeki kötü enerjiden şikâyet ediyorsanız kapınıza bir demet sarımsak asabilirsiniz.

4. Fil

En asil hayvanlardan biri olan fil, günümüzde dekorasyon alanında çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Evde bulunacak fil figürünün ev halkına başarı, şans, yaratıcılık getirdiğine inanılır. Tabii bunların olabilmesi için fillerin kapıya doğru bakması gerektiği de unutulmaması gerekenler arasındadır.

5. Aynalı Süpürge

Genelde cadılar ile birlikte andığımız süpürgeler, ayna ile bir araya geldiğinde özellikle Edirne halkında uğur getirdiğine inanılır. Süpürge üzerindeki çiçekler sevgiyi, ayna ise saflığı temsil eder. Bulunan evlere güzellik getirir.

6. Nar

“Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane!” bilmecesinde de açıkça fark edilen bereket özelliği ile narın bulunduğu ortama uğur ve bolluk getirdiğine inanılır. Kırmızı değil de mavi renkli tercih edilirse de şansın simgesi haline gelir.