Facebook Bütün Dünyaya Bedava İnternet Getirecek

Facebook’un internet.org projesi başladı. Drone teknolojisinden faydalanarak geliştirilen projenin amacı interneti olmayan üçüncü dünya ülkelerine interneti ücretsiz sunmak.

Mark Zuckerberg facebook

Mark Zuckerberg, ilk Drone prototiplerinin çoktan havalandığını ve sinyal çalışmalarının başladığını söylerken, aynı zamanda söz konusu Drone’un kanat genişliğinin Boeing 737’den çok daha büyük olduğunu da açıkladı.

Bu tarz insansız hava araçlarının dünya nüfusunun %10 kadarına interneti ücretsiz bir şekilde ulaştırmak için en iyi yöntem olduğunu söyleyen Zuckerberg, bu teknolojinin yanında lazerler ve uydularla ilgili de yeni projeler geliştirdiklerinin altını çizdi.

Facebook’un üç koldan giriştiği internet projesinin nihai amacı, interneti bir insan hakkı olarak sunmak ve en nihayetinde bütün dünyanın ücretsiz olarak faydalanmasını sağlamak.

İşte Zuckerberg’in açıklamasından bir kısım;

“Bugün, İngiltere’de ilk test uçuşumuzu başarıyla gerçekleştirdiğimizi açıklamaktan gurur duyarım. Drone prototipimiz son tasarım halinde Boeing 737 model uçaklardan daha geniş bir kanat uzunluğuna sahip fakat bir arabadan daha hafif. Kanatlarındaki güneş panellerinden faydalanarak enerji üreten bu drone aylarca 60.000 fit yükseklikte insansız bir şekilde uçabiliyor.

Bu tarz hava araçları dünya nüfusunun %10’undan fazlasına interneti ücretsiz bir şekilde ulaştırabilir ve üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan insanların altyapı sahibi olmadan internete erişmesini sağlayabilir.”

İnternet teknolojilerinin globalleşmesinde Google’da Facebook gibi ayrı projeler peşinde, bakalım önce hangi firma bu yarışı kazanacak?