Farklı Ülkelerin 14 Şubat Gelenekleri

Her yılın 14 Şubat günü, birçok ülkede “Sevgililer Günü” “Aziz Valentin Günü” ya da çok farklı isimlerde kutlanmaya devam ediyor. Bazı toplumlarda ise 14 Şubat gününün sevgililik müessesi ile uzaktan yakından ilgisi bulunmuyor. “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyiz. O halde gelin peşimizden! Bakalım farklı ülke ve kültürlerde bugünün kutlanma şekilleri ve gelenekleri nelermiş birlikte öğrenelim.

Biliyorsunuz ki 14 Şubat Sevgililer Günü, aslında dini bir anma günü olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise nasıl romantik bir güne evrildiği hâlâ belirsiz ki onu daha sonra konuşuruz. Zaten şimdi göreceğiniz gibi dünyanın her yeri için romantik bir günü de ifade etmiyor. Hadi, dünyanın birkaç bölgesine yolculuk yaparak 14 Şubat’ın nasıl geleneklerle kutlandığını görüp bir aydınlanma yaşamaya hazırsanız, kemerler bağlansın!

Almanya

Almanya’da Sevgililer Günü tamamen yetişkinlere özel. Yetişkinler, bugün birbirlerine domuz figürlü hediyelerle birlikte ve domuz figürlü zencefilli kurabiyeler veriyor. Eğlenceli mi, romantik mi ya da anlamsız mı yorumu size bırakıyoruz.

almanya

Kore

Burası, özellikle Türk erkeklerinin hayalini yaşadığı, ilgisini çekecek bir geleneğe sahip. Öyle ki Kore’de kadınlar teklif ediyor! Öhöm, pardon tabii ki öyle değil. Tam olarak şöyle; 14 Şubat günü Kore kadınları sevgililerinin iyi hissetmelerini istiyor ve daha çok onlara hediye alıyorlar. Genelde hediye olarak çikolata alan erkekler, tam bir ay sonra “Beyaz Gün” olarak adlandırılan 14 Mart günü sevgililerine şeker vererek sevgilerini gösteriyorlar. Yani tam olarak “Tatlı yiyelim tatlı konuşalım” gibi bir ilişki yaşıyorlar. Pek bir heyecansız sayılır değil mi?

kore

Danimarka

Danimarka, diğer ülkelere göre geleneklere daha bağlı diyebiliriz. Sevgililer Günü’nün ilk kuralı olan çiçek vermek, Danimarka’da da süregeliyor; ancak tek bir farkla. Aşkın sembolü sayılan kırmızı güller yerine onlar, kardelen çiçeğinden bir buket ile aşklarını ifade etmeyi tercih ediyor.

danimarka

Peru

Peru da tıpkı Danimarka gibi Sevgililer Günü geleneklerine bağlı; ancak yine tek bir farkla! Peru sevgilileri, aşkın sembolü sayılan kırmızı güller yerine birbirlerine özel bir çiçek olan orkide ile aşklarını ifade etmeyi tercih ediyor.

peru

Meksika

Meksika’da 14 Şubat kutlanırken sevgilisi olmayanların da boynu bükülmüyor; çünkü buradaki 14 Şubat, sevgililer için olmasının yanı sıra arkadaşlar için de kutlanıyor. Balonlarla dolu sokaklar, peluş oyuncaklar, sevimli hediyelerle dolu bugün; platonik aşklar için de hislerin karşı tarafa açıklanması açısından bir fırsat günü olarak kabul ediliyor. Meksika’ya mı uçsak acaba, ne dersiniz?

meksika

Finlandiya

Finlandiya da tıpkı Meksika gibi sevgilisi olmayanların boynunu bükmüyor.
Sevgilisi olmayan insanların kendini yalnız hissetmemesi için 14 Şubat günü tüm ülkede Arkadaşlık Günü olarak da kutlanıyor. Sevgiliniz yok ise bu yıl en iyi arkadaşınızı alıp Finlandiya’da bir günlük tatil iyi bir kaçış olabilir!

finlandiya

Japonya

14 Şubat’ın en farklı, en meraklı, en eğlenceli hali Japonya’da yaşanıyor diyebiliriz. Japonya’da kadınlar, Sevgililer Günü’nün önemli bir sembolü olan çikolatayı sevgili olmasını gözetmeden hayatında olan tüm erkeklere hediye ediyor. Tabii zorunluluk gereği verilen çikolatalar daha sıradan, sevgili olma ihtimali olan ve aşk duyguları beslenen erkeklere verilen çikolatalar daha kaliteli olanlardan seçiliyor. Çikolatalar erkeklere verildikten sonra merak ve heyecan dolu 1 aylık bekleyiş başlıyor! Erkekler aldıkları çikolataların karşılığını eğer ki aynı duyguları paylaşıyorsa tam 1 ay sonra, yani 14 Mart’ta kutlanan Beyaz Gün’de vermesi gerekiyor. Böylece bir düğüm çözülüyor, yeni bir aşk başlıyor!

japonya

Slovenya

Slovenya’da 14 Şubat, sevgililik ve hatta arkadaşlık müessesinden oldukça uzakta yaşanıyordu. Slovenler bugünü, doğanın uyanışı ve yeniden canlanışı olarak kabul ediyordu. Bugünde kuşların birbirlerine evlilik teklifi ettiğine ve kuşları çıplak ayakla tarlalarda dolaşarak izleyenlerin kısmetinin açılacağına inanıyordu.
Ancak günümüz Slovenya’sı da 14 Şubat’ın klasik geleneklerinden nasibini almış durumda. Yine de bu furyaya kapılmayan geleneksel Slovenler ise romantik önem taşıyan asıl Sevgililer Günü’nü 12 Mart’ta, St. George Günü’nde kutluyor.

slovenya

Filipinler

Filipinler’de Sevgililer Günü aslında tam da bayıldığımız şekilde bol çiçek, kalp ve çikolatalarla ve hatta nikah törenleri, öpüşme rekoru denemeleri ile kutlanıyor. Anlayacağınız o ki her romantik çiftin hayalini Filipinliler yaşamakla meşgul!

filipinler

Brezilya

Brezilya’da Sevgililer Günü 12 Haziran’da kutlanıyor ve adına da “Dia dos Namaorados” yani “Aşıklar Günü” deniyor. Brezilyalı genç kızlar, bugün içinde hoşlandıkları bütün erkeklerin isimlerini kağıtlara yazıp bir kutunun içine koyuyor ve rastgele bir tanesini seçiyorlar. Seçtikleri ismin gelecekteki aşkları olacağına inanıyorlar.

Görüyoruz ki her ülkenin farklı gelenekleri olsa da sevginin evrensel dili asla değişmiyor, farklılarımızdan kaynaşacağımız sevgi dolu nice 14 Şubat’lar dileriz!

brezilya