En Uzun Geceye Özel Ağız Sulandıran Atıştırmalıklı 10 Film Önerisi

Yepyeni bir sene geldi çattı. Bununla birlikte havalar soğudu, geceler uzadı. Böyle zamanlarda fırtına sadece bir pencere uzaklığındayken, yağmur seslerine film izlemek en büyük keyiflerden biri.

Fakat burada ince bir nokta var. Özellikle bazı filmler oluyor ki, yanına acil durum için spesifik bir atıştırmalık tarifler hazırlayınca beklediğinizden çok daha iyi sonuçları olabiliyor. Tabii bunun farkında olduğumuzdan, kış gecelerinizde film izleme aktivitelerinizi bambaşka seviyelere taşıyacak atıştırmalıklar hazırlayıp, bunları favori filmlerimizle eşleştirdik, bakalım listemizde neler var.

Pulp Fiction (Ucuz Roman) – Ev Yapımı Hamburger

Pulp Fiction‘ın o meşhur hamburger sahnesinde kaçımız “hemen şurada olsa da yesek” demedi ki? “Big Cahuna Burger” olarak bilinen bu güzellik genel olarak normal bir butik hamburgercide bulabileceğinizden fazlası değil, önemli olan onun o an orada olması!

hamburger

Avengers (Yenilmezler) – Döner!

Avengers muhteşem bir film. Bunu tartışmıyoruz. Fakat filmi sonuna kadar izlerseniz, özellikle bittikten sonra çok özel bir sahne var. Bu sahnede kahramanlarımız New York’u kurtardıktan sonra hep beraber oturmuş döner dürüm gömüyorlar! Özellikle 2 saatlik bir Avengers maratonundan sonra kesinlikle önerilir! Ev yapımı iskender tarifimiz da parmak ısıtır!

ev-yepimi-iskender

The Godfather (Baba) – Fırında Ziti

Fırında Ziti denildiğine bakmayın, kendisi klasik bir İtalyan yemeği olup bizim fırında kıymalı makarnamıza çok benzer. Bilirsiniz The Godfather çok uzun, çok meşakkatli bir film. İzlemesi güzel ama o muhteşem İtalyan yemeklerini babalar bir bir midelere indirirken insanın canı çekmeden duramıyor. Fırında pişireceğiniz bir Ziti, olası Godfather maratonunuza ancak yetecektir!

God Father

Home Alone (Evde Tek Başına) – Peynirli Ev Pizzası!

Özellikle yılbaşı gecelerinin unutulmaz filmi Evde Tek Başına yani namı – diğer Home Alone, Kevin’ın bol bol peynirli pizza söylemesiyle insanı acıktıran türden bir film. Hal böyle olunca ev yapımı pizza tarifleri kaçınılmaz oluyor! Başarılı bir pizza tarifine giden yolun pizza hamurundan geçtiğini de unutmayalım.

pizza2

Lord of The Rings (Yüzüklerin Efendisi) – Ev Yapımı Lembas!

Yüzüklerin Efendisi izlerken hangimiz o muhteşem Elf peksimetinden yemek istemedik ki? Peki ama fantastik diyarlara özel bu tarifi evde yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle yanına bir kaç dip sos yaparak bu muhteşem tarifin bombastikliğini çok daha yüksek seviyelere çıkartmanız olası!

Peksimet

Cloudy with a Chance of Meatballs (Köfte Yağmuru) – Domatesli Köfte & Makarna

Tamamen gökten yağan köftelerle ilgili bu şirin mi şirin filmde acıkmayan tanımıyoruz! Peki ama etin her çeşidinin mis gibi gökten yağdığı böyle bir fantastiklik varken size ne sunabiliriz ki? Tabii ki domatesli köfte ve makarna! Bir anne klasiği!

Köfteli Makarna Tarifi

Annie Hall  – Atıştırmalık Soslu Istakoz Dilimleri!

Woody Allen‘ın efsanevi filmi Annie Hall‘u izleyen varsa, meşhur ıstakoz sahnesini hatırlar. İşte gece insanın canı çektiğinde yapması en zor şeylerden biri olan ıstakozları önceden hazırlayıp film keyfiniz sırasında atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz! Aslında düşündüğünüz kadar zor değil…

Istakozlu Dilimler

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü) – Muffin & Donut Karmaşası

Dünyanın en ikonik filmlerinden biri olan ve Bill Murray‘i bambaşka bir yere koyan yegane film Groundhog Day‘de, yaptığı şeylerin sonuçlarının olmadığını ve her günü baştan yaşayabildiğini fark eden kahramanımız hemen ne yapar dersiniz? Tabii ki tıka basa yemek yer. İşte filmin bu sahnesi insanın asabını bozacak şekilde tatlı çektirir!

Donut ya da muffin fark etmez karar sizin ancak kahve yanında kakaolu muffinin de iyi gideceğini hatırlatalım.

Donut Tarifi

House of Cards – Atıştırmalık Kaburgalar

Hep filmler hep filmler değil ya? Dizi dünyalarında da feci canımızı çektiren şeyler olmuyor değil… Bunlardan biri son dönemlerin politik draması, Kevin Spacey‘li House of Cards. House of Cards’da Frank Underwood isimli bir siyasiyi canlandıran Spacey, dizinin ilk sezonlarında kafa dağıtmak için bir kaburgacıya gidiyor, işte gidiş o gidiş, her seferinde biz de kendimizi yiyoruz.

MigrosTV sayfalarında da birbirinden lezzetli et tarifleri var bizden hatırlatması.

House of Cards

Twin Peaks (İkiz Tepeler) – Vişneli Turta Dilimleri

Efsaneler efsanesi Twin Peaks‘de sürekli gördüğümüz bu vişneli turtaların yapıldığı yer için şöyle söylenir;

“Burası turtalar öldüğünde gittikleri turta cenneti olmalı.”

Daha da başka bir şey demiyoruz! Bizim de vişneli tartımız var.

Vişneli Tart