Gezgin Bir Ruhun Kazandırdığı 7 Önemli Detay

Neredeyse insanlığın var oluşundan beri iki soru tartışılır durur. Birincisi “Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar?” sorusu; diğeri ise “Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” sorusudur. Bunların cevabını yine düşünedurun. Biz de bu sorulara yenisini ekleyelim, gezgin bir ruh neler kazandırır insana?

Gezmeyi herkes sever. Yeni insanlarla tanışmayı, birbirinden farklı lezzetler tatmayı, yeni kültürler hakkında birebir fikir edinmeyi, dünyanın keşfedilmemiş en gizli köşelerini doyasıya görmeyi… Gezgin ve kabına sığmayan bir ruha sahip olmak, bir kere geldiğimiz şu dünya için oldukça şahane bir özellik tabii; hele de yeteri kadar maddiyata sahipseniz değmesin kimseler keyfinize! Peki gezmek, sadece yeni yerler keşfetmek midir? Gezmek, ruh ve bedeniniz için ne gibi yararlar sağlar hiç düşündünüz mü? Hadi o zaman satırlarımızın devamına ve biraz düşünmeye…

tatil-rotalari

1. Cesaretli Olmayı Öğretir

Gezmek; çoğu zaman cebinizde kısıtlı paranın, zihninizde kısıtlı dil bilgisinin olması demektir. Ancak madem yola çıktınız, kabuğunuzdan kurtulma vakti de gelmiş çatmıştır. Bilmediğiniz yollarda, dilini bilmediğiniz insanlarla dolu caddelerde dolanmak ile muhteşem deneyimler edinecek, zaman zaman kaybolup yolunuzu bulmaya çalışarak cesaretinizi perçinleyeceksiniz.

gezi

 

2. Ufkunuzu Genişletir

Gezerek sürekli yeniliklere açılırsınız. Yeni bir yemek tadar, yeni insanlarla tanışır, yeni kültürler öğrenir, yeni fikirlerle karşılaşır ve bakış açınızı olabildiğince genişletirsiniz.

tatil

3. Alçak Gönüllü Olmayı Öğretir

Sürekli gezip dünyanın gizli köşelerini keşfederek dünyada aslında ne kadar da küçük bir yer kapladığınızın farkına varırsınız. İnsan için zararlı olan kibir, ego gibi kötü duygulardan arınır alçak gönüllü bir insan olabilmenin kapısını aralarsınız.

seyahat

 

4. Yaratıcılığı Geliştirir

Gezme sırasında sürekli plan dışı durumlarla karşılaşır, sorunlar yaşayabilir, yeni çözümler üretmek zorunda kalırsınız. Yeni çözümler üretmeye çalışmak, yeni yollar denemek ve beyninizi aktif bir şekilde kullanmanız demektir. Böylece daha yaratıcı bir zekaya sahip olursunuz.

seyahat-planlari

 

5. Öz Güven Geliştirir

Gezmek, güzelliklerle dolu olduğu kadar zorluklarla da dolu bir eylemdir; ama vazgeçmek yok. Zorluklarla karşılaşıp sorunları çözmeye başladıkça kendinizi daha iyi tanır, yapabileceklerinizin sınırını görür ve elde ettiğiniz başarılarla kendinize olan güveninizin artmasını sağlarsınız.

tatil-planlari

6. Maneviyatınızı Geliştirir

Para harcayarak aldığınız eşyanın değil, yaşayarak kazandığınız deneyimin daha faydalı ve değerli bir şey olduğunun farkına varırsınız.

7. Anlatacak Yığınla Hikaye Edinirsiniz

Yaşlandığınızda bir soba etrafında torunlarınızla toplaştığınızda onlara anlatacak bir sürü eğlence ve macera dolu hikaye edinirsiniz. Yaşlanmanıza da gerek yok tabii, şimdiden tüm arkadaş buluşmalarınızda deneyim dolu hikayelerinizle masalardaki başrolleri kapabilirsiniz.