Güneşlenirken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

Tüm sene çetin kış şartları, aşırı soğuklar derken eve tıkılıp kaldınız. Artık, yüzünü görmeye başladığımız güneşte vakit geçirmenin tam zamanı!

Vücudumuz için gerekli olan D vitaminini depolamak, kemiklerimizi güçlendirmek, eh biraz da bronzlaşıp daha güzel görünmek için güneşlenmeye başladıysanız eğer bu satırlarımızı dikkatle okumanızda fayda var.

Güneşin etkilerinden yararlanayım derken faydadan çok zarar görmemek için dikkat etmeniz gereken 6 önemli noktaya birlikte bakalım:

1. Saat Aralığı Önemli

Aşırıya kaçmamak şartı ile ilk günden sonra gittikçe güneşlenme süresini artırabilirsiniz; ancak mutlaka güneşleneceğiniz saat dilimini doğru seçmelisiniz. Özellikle ozon tabasındaki deliğin büyümesi sebebi ile zararlı ışınların etkisinin de arttığını kesinlikle unutmamanız gerekir. 11.00-16.00 saatleri arası güneşin en tehlikeli zamanlarıdır, bu nedenle gölgede kalmayı tercih etmenizde ya da güneşlenme süresini uzun tutmamanızda büyük fayda olacaktır.

Güneş Yanıkları

2. Aksesuarlardan Yararlanın

Şapka, gözlük, şemsiye gibi aksesuarlar ile başınızı ve yüzünüzü güneşin zararlı etkilerinden önemli ölçüde koruyabilirsiniz. Böylece zararlı ışınların cildinizi kurutup, kırıştırmasına izin vermezsiniz.

güneş_yanığı

3. Bol Su İçin

Güneş ışınları vücudunuzda su kaybına yol açarak cildinizin gerilip kırışmasına neden olur. Bunun için en etkili önlem, yeterli miktarda su içmektir. Günde en az 2 litre su içmeyi kesinlikle ihmal etmemeli, cilt sağlığınızı güneşe karşı koruyabilmelisiniz.

gunes

4. Koruyucu Ürün Kullanın

Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi korumak için yüksek faktörlü koruyucu ürünlerden yararlanmayı ihmal etmeyin. Güneşe çıkmaya hazırlanırken koruyucu kremlerinizi cildinize masaj yaparak uygulayın ve birçok cilt rahatsızlığının önünü kesin.

güneş

5. Makyaj Yaparken Dikkat

Günlük hayatınızda bolca makyaj kullanıyorsanız bu durumu özellikle yaz aylarında biraz olsun azaltmanız gerektiğini hatırlatalım; ancak yine de ben makyajdan vazgeçmem diyorsanız bu sıralamaya dikkat etmelisiniz. Güneşe çıkmadan önce yapacağınız makyajda önce nemlendirici, sonra güneş koruyucu, en son fondötenini uygulayarak olası sorunların önlemini alabilirsiniz.

tatil

6. Koruyucu Ürünleri Tazeleyin

Koruyucu ürünler bir süre sonra özelliklerini kaybedebilir, bu nedenle özellikle de yüzecekseniz suyla temas ettikten sonra tazelemeyi unutmayın.