Harekete Geçin: Hayatınıza Farklılık Katacak 6 Basit Alışkanlık

Hepimizin hayatında her gün uygulaması gereken işler vardır; ancak bir süre sonra her gün aynı yollardan geçmek, aynı insanlarla iletişim kurmak, aynı işleri yapmak gibi birçok detay artık can sıkıcı bir hal almaya başlar ve monotonluk âdeta sonumuzu getirir.

Eğer ki siz de hayatınızdaki monotonluklardan şikâyetçiyseniz bu yazımız tam da size göre olabilir.
Hayatınızdaki aynılıklardan şikâyet etmek yerine harekete geçip kendiniz için bir şeyler yaparak rutini kırmanın tam zamanı. Baştan uyaralım; şimdi sıralayacağımız rutin gibi görünen alışkanlıkları kendinize bir yatırım olarak göreceğinizden ruhunuzu iyileştireceği bilimsel gerçekler arasında yer alıyor.

İşte hayatınızı tekdüzelikten kurtaracak 6 basit alışkanlık:

  • Su İçerek Başlayın

Su içmenin sağlığımız için ne denli faydalı olduğunu sürekli dile getiriyoruz; o halde su içmeyi alışkanlık haline getirmenin tam zamanı! Yeni bir güne limonlu ve hatta bir tutam kırmızı biberli su içerek başlayın. Böylece daha hızlı bir metabolizmaya sahip olur, C vitamini ihtiyacınızı karşılayarak hastalıklardan korunur, daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.

  • Atıştırmalıklar Taşıyın

Gün içerisinde bizi bekleyen tehlikeli açlık krizleri olabilir ve her acıktığımız anda keyifle bir yere oturup yemek yiyecek vakit bulamayabiliriz. Böyle durumlarda açlığı bastırmak için sağlıksız, paketli gıdalara yönelmek yerine önceden hazırladığımız sağlıklı atıştırmalıkları tüketirsek hayatımıza minik ama çok faydalı bir alışkanlık kazandırabiliriz.

  • Buz Küpleri İle Tanışın

Sabah uyandığınızda şiş olan bir yüzden şikâyet ediyorsanız bu durumu kozmetik malzemelerle kapatmak yerine tamamen doğal yöntemlerle onarmayı deneyebilirsiniz. Soda ya da papatya özü gibi malzemelerden hazırladığınız buz küpleriyle yüzünüzü silerek ödem, yaşlılık belirtileri gibi tüm olumsuz değişiklikleri önleyebilir, aynı zamanda edindiğiniz bu faydalı alışkanlıkla ruhunuza da yatırım yapabilirsiniz.

  • Yeni İnsanlarla Tanışın

İnsan ilişkileri zordur, kabul; ancak tanıdığınız her kötü insan da iyi insan da size mutlaka yeni bir şeyler öğretecektir. Bu nedenle hayatınıza biraz hareket katmak için yepyeni insanlarla yolunuzu kesiştirip onlarla birkaç cümle bile etmeye çalışarak hayatınıza derin değişiklikler katabilirsiniz.

  • Heyecanlarınızı Keşfedin

Hayata olan heyecanınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız belki de onları şu sıralar keşfetmeye değer bulmamışsınızdır? Şimdi minik bir defter alın ve not almaya başlayın. Eskiden sizi heyecanlandıran tüm detayları, gelecekte heyecanlanacağınızı düşündüğünüz tüm hedefleri bu deftere sıralayın. Daha sonra tüm listeyi kolaydan zora doğru uygulamaya başlayın. İnanın, hayatınız rutininden kurtulup yeni yollara sapmaya çoktan hazır!

  • Zaman Dilimi Belirleyin

Kendinizle kaliteli zaman geçirmenin önemini unutmayın ve bunun için elinizden geleni yapın. Her gün sadece kendinize ayırabileceğiniz mesai, okul ya da çocuklarınızdan uzak bir zaman dilimi belirleyin. 20 dakika, 1 saat gibi ayıracağınız zaman dilimini tamamen keyfinize göre öğrenmeye ya da eğlenmeye ayırın. Düzenli olarak ayırdığınız bu zaman dilimi her ne kadar rutin dostu gibi görünse de size her an yeni bir şeyler katacak ve psikolojinizi olumlu yönde etkileyecektir.