Hayalinizdeki Tatil İçin 5 Adım

Yaz yaklaşıyor! Herkes gibi siz de tatil planları yapmaya başladınız. Nereye gitmeli, ne zaman ve nasıl gitmeli sorularından önce ilk düşündüğünüz şey tatilin masrafı ise size birkaç tüyomuz var. İşte güzel bir tatili maddi açıdan karşılamanızı sağlayacak 5 öneri!

tatil

1. Seyahat amacınızı belirleyin!

Öncelikle kendinize bir amaç listesi belirleyin ve tatilden beklentilerinizi yazın. Örneğin amacınız İskandinav ülkelerini baştan aşağı gezmek ya da Avrupa’yı 2 haftada dolaşmak olabilir. Gideceğiniz yerin veya yerlerin listesini yazmak, plan yapmanızı ve bütçe belirlemenizi kolaylaştırır. Böylece kenara ayırmanız gereken para miktarını tahmini belirleyebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

2. Tatil hesabı açın!

Önceki birikimlerinizi harcamayı planlamıyorsanız, kendinize yeni bir hesap açın.  Her ay bütçenizin belli bir miktarını kenara koyun. Elinize fazladan nakit geçtiğinde bunu direkt olarak tatil hesabınıza ilave edin. Unutmayın ne kadar çok biriktirirseniz tatilinizi o kadar genişletebilirsiniz.

3. Finans akışınızı sıraya koyun! Gereksiz giderleri önleyin!

Tatile çıkmadan birkaç ay öncesinden finans akışınıza göz atın. Yurtdışına gidecekler özellikle telefon faturalarını fazlasıyla ödememek için paket sınırı koydurabilirler! Ya da hatlarını dondurup wireless internet aracılığıyla internete girebilirler. Bunun yanı sıra, ödenecek faturaları önceden belirleyip otomatik ödeme yardımıyla ceza vergisi ödemenin önüne geçebilirsiniz. Tabii ki hesabınızda yeterli miktarda para bulunduğundan emin olmak koşuluyla. Bu küçük ayrıntılar sizi tahmin edemiyeceğiniz masraflardan kurtaracak.

seyahat

4. Uçak mili bonuslu kredi kartı alın!

 Tatil masraflarının büyük bir kısmı uçak biletine gidiyor. Peki uçak biletinizi bedavaya getirmek ister misiniz? Bazı kartlar, harcamanıza göre ya da önceki uçuşlarınıza  göre bedava uçak bileti almanızı sağlıyor. Araştırıp size uygun olan kartı bulun ve uçak biletiniz için mil biriktirmeye başlayın!

 5. Harcamalarınızı azaltın!

Hepimizin yapmaktan hoşlandığı, vazgeçemediği lüksleri vardır. Bu lükslerden vazgeçin demiyoruz, sadece biraz dikkat ederek biriktirebileceğiniz paraya şaşıracaksınız! İşe yakın oturuyorsanız araba yerine toplu taşımayı tercih edebilirsiniz. Lüks bir restoranda yemek yerine sevgilinizle pikniğe gitmeyi tercih edebilirsiniz. Kendinize hakim olarak harcamadığınız her paranın size mükemmel bir tatil olarak geri döneceğini unutmayın, gözlerinizi kapatın ve tatilinizi hayal edin, göreceksiniz bu çok işe yarayacak!

Ya da elinizdeki eşyaları tekrar kullanıp yenisini alma masrafından kurtulmak istiyorsanız, MigrosTV bunu sizin için çoktan düşündü! Basit tekniklerle işe yaramayan eşyaları işe yarar hale getireceksiniz! Eski Gömlekten Önlük Yapımı – Kırık Far Yeniden Nasıl Kullanılır