Hayatın Daha da Güzel Olması İçin…

Belki büyük bir sağlık problemi ile uğraşıyorsunuz, belki bir ‘can’ kaybınız var; belki koyu bir aşk acısının içinde yanıyor belki de sebebi dahi yokken içiniz çok mutsuz… Sebebini bilmiyoruz, şifa olabilir miyiz ondan hiç bilgimiz yok. Ancak bildiğimiz bir şey varsa o da bazen bazı şeyleri hatırlamak size iyi gelecek. Sizin için 9 maddede toparlama yaptık. Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız, şu maddelere bir göz atar mısınız; belki iç sıkıntınızı dindirebilir…

iyi yaşam

1- Buddha der ki…

“Bizim olan her şey düşüncelerimizin sonucudur. Düşüncelerimizde kurulur, düşüncelerimizde oluşur. Eğer bir kimse kötü düşünceyle konuşur ya da davranırsa onu tıpkı tekerleğin kağnı çeken bir öküzü izlemesi gibi, acı izler.” Pozitif düşüncenin gücüne her zaman inanın; iyilik ekin ki iyilik biçin!

2- Problem olarak düşünürsen, problem olarak kalır!

Şöyle açıklayalım. Eğer bir durumu ‘problem’ olarak beyninize kazırsanız; düşünceleriniz negatifleşir, mutsuzluğunuz artar ve inancınız azalır. Bunun yerine problemi bir de farklı yorumlamayı deneyin. Atlatılması gereken bir eşik olsun mu adı? “Bu eşikten atlayacağım ve tüm dünya güzelliklerini özgürce göreceğim… Hayatımda soruna yer yok, bu sadece basit bir engel. Atlayacağım ve bitireceğim! ” Bir deneyin!

3- Bir şeylerin değişmesi için…

Eğer hayatınızda bir şeylerin değişmesini istiyorsanız, buna kendiniz ile başlayın. Unutmayın, dış dünyamızı çeviren her şey iç dünyamızın eseri ve esiridir. Kötülükleri salın gitsin; yeni hayat ruhunuza çok iyi gelecek.

4- Thomas Edison’a kulak verin!

“Hata” kelimesini hayatınızdan çıkarın. Başarılı insanların defalarca yapılan hatalar ile başarılı olduklarını unutmayın. Bunun en iyi örneklerinden biri olan Thomas Edison’un şu sözlerini hatırlayın; “Elektrik lambasını icat ederken bir hata yapmadım; sadece öncesinde denediğim 99 yol yanlıştı.”

5- Bugün olmadıysa vardır sebebi…

Bugün olması için dua ettiklerinize yarın olmadığı için dua edebilme ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Şahane bir işi kaçırmış olabilirsiniz ancak bu ileride açılan şahane bir kapı olduğu anlamını da taşır. Atalarımız ne de güzel söylemiş değil mi; “Her şer de bir hayır vardır.”

6- Korkularınızla yüzleşin!

Korku ve panik her zaman hataya gebedir. Sakinliğinizi koruyun ve korkularınızın üzerine gidin. Korkularınızın hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin; hayatınızın korkuyu yerle bir etmesine müsaade edin! Her şey daha güzel olacaktır!

7- Sabah motivasyonu!

Bazı sabahlar uyanmak, yataktan çıkmak ne kadar da zordur. Bakın ne önereceğiz. Her sabah yataktan çıkmadan önce kendinize 3 mutluluk bulun; sağlığınız, çocuklarınız, mutlu evliliğiniz, dostlarınız ve daha pek çoğu. “Bugün mutluyum çünkü şu 3 şeye sahibim…” ile başlayan cümle, günlük motivasyonunuza öyle bir etki edecektir ki siz bile şaşıracaksınız. Deneyin mutlaka olur mu?

Ruhumuz 4 mevsim; yazı da var kışı da. Bazı kışlar zor atlatılsa da her kışın sonunda kocaman bir ilkbahar var. En büyük destekçiniz ise hayal kurmak. Mottomuz ile sözlerimizi sonlandıralım;

“Hayal kur ki gerçek olsun!”

Ruhunuzun hep baharı yaşaması dileğiyle…

Yarın başka bir konuda görüşürüz! 😉