İlişkinize Zarar Veren 5 Hatalı Davranış

Mutlu bir ilişki isteği her zaman dileklerimiz arasında olmuştur bu yüzdendir ki ilişkide yapılması ya da yapılmaması gerekenler hep ilgi çeken konular arasındadır. Aslında hepimiz ilişkilerimizde mutlu olmayı, birbirini elma gibi tamamlamayı, iyi ve uzun soluklu olmasını isteriz. Bu nedenle ilişkinize zarar veren hatalı davranışları sizin için derledik, belki de bazılarını farkında olmadan yapıyorsunuzdur;

iliskiler1

1. Konuşmamak 
İlişkinizde yaşadığınız bir sorunu konuşmamak ya da kavga ettikten sonra bunu konuşmadan çoğu zaman uzamasın diye konuyu kapatmak, hiçbir şey olmamış gibi günlük rutininize devam etmeye çalışmak ilişkinize daha çok zarar verir. Hiçbir şeyin üzerini örtmeyin ve konuları biriktirmeyin, o anda kavga edilmesi gerekiyorsa edin, bundan kaçamazsınız.
iliskiler2

2. İlişkiyi bir rehin gibi görmek
İlişkiniz ikinize aittir dolayısıyla bunu kendinize ait bir obje ya da rehineniz gibi görmek ve karşı tarafı bununla tehdit etmek çok fazla drama yaratır ve ilişkinizde krizler doğurur. Bir sorun yaşadığınızda bundan partneriniz sorumlu, ilişkiniz değil. Örneğin; ‘’Bu ilişkiyi daha fazla sürdüremem.’’ demek yerine ‘’Seninle beraber olmak istemiyorum.’’ Cümlesi daha uygun olacaktır.
iliskiler3

3. İlişkinizi başka ilişkilerle kıyaslamak
Kendinizi ya da yaşadığınız ilişkiyi yakın arkadaşlarınızın, çevrenizin hatta komşunuzun ilişkisiyle bile kıyaslamak tek bir sonuç verir: mutsuzluk. Kendinizi daha yetersiz, sorunlu ve kötü hissedersiniz. Bu da ilişkinize yansır özellikle evlilik gibi uzun uzun düşünülmesi gereken kararlarda kıyas yapmak ve bunu partnerinize söylemek ilişkinizde sorun yaratacaktır. Unutmayın herkes ve her ilişki kendine özgüdür, hepsinin dinamikleri farklıdır. Siz sadece kendi ilişkinizle ilgilenin.
iliskiler4

4. Yaşanan sorunu hediye ya da tatil ile çözmek 
Büyük bir kavganın ardından alınan güzel bir hediye ya da soğuyan arayı ısıtmak için çıkılan tatillerin büyük bir kandırmaca olduğunu söyleyebiliriz. Alınan hediyede de çıktığınız tatilde de ne siz değiştiniz ne de ilişkiniz. O nedenle böyle kavgaların net bir şekilde bitirip sakin bir anınızda bu tarz jestleri yapmak daha yerinde olacaktır.
iliskiler5

5. İlişkinizde skor tutmak
Geçmiş hataları, kavgaları unutmayıp kimin kimi daha çok üzdüğünü ve hata yaptığını hesaplamak karşınızdaki insanı sürekli suçlamaya devam etmektir. Geçmişin üzerini tamamen kapatmadan bugününüzü yaşayamazsınız.