İşe Yarar Gözüken Ama Aslında Doğru Olmayan Alışkanlıklarımız!

Beslenme alıkşanlıklarımız, günlük ritüellerimiz ya da her neyse… Alışkanlıklarımız belki çok eskilere dayanıyor belki de yeni yeni ediniyoruz. Yol yakınken sizi bazı konularda aydınlatmak isteriz. Bazı doğru bildiğimiz yanlışlar, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sizin için derledik.

1- Destekleyici multi vitamin tabletleri almak faydalı olabilir, doktorunuz da öneriyorsa. Ancak sadece onlara güvenmek ya da destekleyici olarak bir tek onları bellemek yanlış. Doğal sebze ve meyvelerden alacağınız vitamin, kat kat multivitamin hapına bedel olabilir.

vitaminler

2- Ellerimiz için kullandığımız anti-bakteriyel jeller, mikropları bir ölçüde kırar; geçici bir temizleme sağlamaz. Elde biriken mikroplar da hastalıkların en büyük davetiyesi. En güzeli eski ve bilinen yöntem; elleri bol bol su ile yıkamak.

eller

3- Detoks diyetleri bu aralar pek moda biliyorsunuz. Bazı uzmanlar kısa süreli de olsa bu tarz detoksları belki destekliyor da olabilir. Ancak detoksu yaşam modeli haline getirmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Eğer illa bir detoks ise niyetiniz, bir temizlenme ise kastınız o halde bunu doğal yollarla yani sebze ve meyve tüketerek yapmaya ne dersiniz?

Kivili Smoothie Tarifi

4- Hiç yağ tüketmemek de zararlı bir alışkanlık. Biz demiyoruz kızgın yağda kızarmış patatesleri afiyetle yiyin diye tabi 🙂 Onun da bir zamanı var. Vücudun iyi yağlara ihtiyacı var. Organlarımız birer makine ve sağlıklı yağlarla daha çok işlev görüyor. Örneğin somon, badem, ceviz vb. gibi besinlerden, vücudunuzun ihtiyacı olan yağı alabilirsiniz.

somonlu_ananas

Sadece alışkanlıklarda değil, sağlıklı yaşamda da doğru bilinen yanlışları öğrenmek hayat kurtarabilir. Hele ki konu diyetse. Diyette doğru bilinen yanlışları derlediğimiz şu yazımıza bir göz atın deriz.