İstanbul’da Simit Keyfi Yapmanın Güzel Olduğu 6 Yer

Trafik denince akla gelen şehir mi diyelim, Türkiye’nin en yoğun ili mi diyelim, taşı toprağı altın İstanbul mu diyelim bilemedik. Bildiğimiz şu ki her ne kadar bazı olumsuzlukları barındırsa da İstanbul, Türkiye’mizin nadide incilerinden. Hazır hafta sonu geliyorken ve henüz kar ile ilgili kötü tablolar çizilmemişken biz dedik ki bir Cumartesi sefası yapalım. Bir elinizde simit, bir elinizde tavşan kanı çay ile İstanbul’da keyif yapabileceğiniz yerleri sizin için araştırdık.

1- Pierre Loti Tepesi!

İstanbul’un en güzel manzaralı yerlerinden bir Pierre Loti. Ünlü Fransız yazar Pierre Loti‘nin adını taşıyan kahvede mis gibi bir çay keyfi yapabilirsiniz. Size bu keyifte eşlik eden Haliç‘in enfes panoramik manzarası da cabası.

pierreloti

2- Büyük Çamlıca Tepesi!

268 metre yüksekliği ile İstanbul’un büyüleyici manzaralarından biri. Boğazın masmavi sularına karşı sanki bir balkon keyfi yaparcasına huzurlanabileceğiniz bir tepe.

istanbul

3- Üsküdar Sahili!

İstanbul’un tarihi efsaneleri ile ünlü yerlerinden biri olan Kız Kulesi‘ne karşı bir çay keyfi nasıl geliyor kulağınıza. Sahildeki kafelerin yanısıra, banklarda da sıradan ve sakin bir zaman geçirebilirsiniz. Karşınızda Kız Kulesi efsanesi, elinizde sert kışı yumuşatan sıcacık bir çay ve gevreklikten ağızda dağılan sımsıcak bir simit

kizkulesi

4- Vapur! 🙂

İlla ki mekana da gerek yok. Kadıköy, Beşiktaş ya da Eminönü‘nden bineceğiniz bir vapur veya motor da keyfinize keyif katabilir. Martılara simit atma eğlencesini de es geçmemeli tabi. Sıcacık bir vapur çayı, vapura eşlik eden dalgalar ve sert ama tertemiz bir hava…

vapur

5- Nafi Baba Tepesi

İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan en güzel gerdanlardan biri olan köprüyü enfes bir açıdan izleyebileceğiniz, izlerken de çayınızı keyifle yudumlayabileceğiniz efsane yerlerden. Adını Bektaşi Şeyhi Nafi Baba‘nın açtığı tekke ve türbesinden alıyor. Diğer adı daha tanıdık; Rumeli Hisarüstü!

rumeli

6- Caddebostan Sahili

Derseniz ki benim çay keyfime dalgalar eşlik etsin, o halde atlayın Metrobüs‘e Anadolu Yakası‘na gidiyoruz. Caddebostan’ın uçsuz bucaksız sahili yazın İstanbul’da plaj hizmeti veren yerlerden, kışın da iyi bir ‘rahatlama’ alanı olarak çıkıyor karşımıza. Sahilde bu soğuk havada nereden simit bulacağınızı da dert etmeyin. Caddebostan Migros Mağazası‘nda yer alan MFırın‘dan sımsıcak simitleri alabilir, keyfinize keyif katabilirsiniz.

caddebostan

Nefis tepeleri, büyüleyici manzarası ve eşsiz tarihi ile İstanbul, anlatılmaz yaşanır elbette. Birkaç tepeye sığdıramayacağımız İstanbul’u bir başka yazımızda en ince detaylarıyla ele almaya söz verelim ve sizi çay – simit keyfiniz ile başbaşa bırakalım.

Kederiniz ‘yok’, keyfiniz ‘çok’ olsun! 😉