İşten Sonra Kendinize Vakit Ayırmanın 6 Kolay Yolu!

Yoğun bir iş adamı /iş kadınısınız. Elektronik posta kutunuz yaşam alanı; susmayan telefonlar ‘uyandırma alarmı’nız, bitmek bilmeyen toplantılar ise adeta en büyük hobiniz(!). Böylesine bir koşturmacanın içinde ‘siz’ nerelerdesiniz peki? Kendinize yeterli ‘nefes’ boşluğunu yarattığınızı düşünüyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise sizinle paylaşmak istediklerimiz var. Buyurun şöyle bitter çikolatalı leziz bir Türk kahvesi eşliğinde anlatalım…

1- İşi Sonlandırma Saatinizi Belirleyin!

Zor olacak biliyoruz ancak kendiniz için yapsanız iyi edersiniz. Her akşam çıkışınızı belirleyin ve hatta mümkünse prensip edinin ki o dakikadan sonra her saniye sizin olsun.

calisma-hayati

2- 30 Dakika Yalnız Kalın!

Gün içinde zor gibi dursa da en azından gün sonunda. Ne olursa olsun sessiz, sakin, huzurlu bir 30 dakika ayırın kendinize. Favori içeceğinizi yanınıza alın, dik olarak oturup ayaklarınızı uzatın ve tüm iletişim araçlarını kapatın. Tek iletişim yapacağınız kişi kendinizsiniz. Çünkü bu sizin dakikalarınız.

is-kadini

3- Bir Sonraki Haftanızı Hafta Sonundan Planlayın!

Kendinize iş dışında zaman ayırmaktan bahsederken, hafta sonu oturup plan yapın çelişkisine düştüğümüzü sanmayın. Amacımız hafta sonu ayıracağınız 10 dakikalık planlamanın, tüm hafta hem çıkışınıza hem iş performansınıza olumlu etki edeceğini vurgulamak. Planınızı Pazar akşamından yaparsanız, Pazartesi günü ‘Evet, ilk sırada ne vardı?’ karmaşasına düşmemiş olursunuz.

ofis-hayati

4- “Hayır” Demeyi Öğrenin!

Olumsuzluğu çağrıştırsa da her şeye evet demek, sizi zor durumda bırakabilir. Kırmamak ve nezaketten uzaklaşmamak için demediğiniz her ‘hayır’ size pek de hayırlı gelmeyebilir. İş çıkışınızda, günün geri kalan kısmında sadece siz varsınız; yalnız kalma ihtiyacınızı varsa dış etkenlere nazik bir ‘hayır’ çekmek size iyi gelebilir.

is-hayati

5- Daha Üretken Olmak İçin!

Gün sonunda başka şeylere enerjinizin kalmasını istiyorsanız, günü verimli değerlendirmenin yollarını arşınlasanız iyi olur. Örneğin işten önce egzersiz yapmanın, üretkenliği arttırdığı söyleniyor. Bir denemekten ne kaybedersiniz ki?

ofis-egzersizi

6- Çok Fazla Plana Boğulmayın!

Şöyle ki… İş çıkışınızı değerlendirmek ve hayatı yakalamak için birden fazla planı aynı güne sıkıştırıyor olabilirsiniz. Etmeyin, eylemeyin. Kaliteli zaman vurgusunu unutmayın! Bölük pörçük ‘her şey’ yerine, kaliteli ve güzel ‘bir şey’ daha iyi olacaktır.

toplanti-ofis-hayati

Günü verimli geçirmenin yollarından sadece birkaçını paylaştığımız yazımıza burada bir virgül koyalım, sonra kaldığımız yerden devam edelim. Evet ne diyorduk? Heh, zamanı kaliteli değerlendirmek önemli tabi 🙂