Valizi Hazırla Sebastian: Kar Tatiline Gidiyoruz!

Kara kışın en sempatik yüzü belki de. Hele bir de yılbaşı akşamına denk geldi mi değmesinler keyfinize…

Yılbaşının sembolü kar, meteorolojiye göre geldi gelecek. Haliyle kar tatili planları da yavaş yavaş başlıyor. Tabi kar tatili denince ilk akla gelen yerlerden biri Uludağ, Bursa. İskenderiyle meşhur olmasının yanı sıra efsane kar pistleri ve tadına doyulmaz karda sucuk keyfi ile kar tatiline nereye gidilir sorusunun en eğlenceli yanıtı belki de. Bugün sizin için işinizi kolaylaştıracak birkaç tüyo hazırladık. Eğer ilk defa bir kar seyahati bekliyorsa sizi, o halde yola çıkmadan önce yanınıza bunları almayı ihmal etmeyin.

Kar botuydu, termal kar kıyafetiydi, kar gözlüğüydü gibi detayları sıralamayacağız bile, bunlar zaten cepte. Biz bu yazımızda kar tatilinde ihtiyaç duyulması muhtemel eşyaları derledik.

1- Vücudunuzun ısısı, kafanızın ve kulaklarınızın ısısı ile doğru orantılı. Ne kadar kalın giyinseniz de eğer kulaklarınız açıktaysa, ısınmanız çok zor. Bu nedenle bavula atacağınız eşyalardan ilki kulaklık ya da tüm yüzünüzü saran kar maskesi olabilir.

kar_maskesi

2- O sempatik görünen bulutların arkasında yatan ışınlar, sizi en az güneş kadar yakmaya meyilli olabilir. Bu nedenle, yanınıza güneş kremi almanızda fayda var. Güneş kreminin yanı sıra, göz çevrenizdeki hassas deri için mutlaka bir göz bakım kremi almanızı öneriyoruz. Sert rüzgar farkında olmadan yüzünüzü yakacak ve dahası kızarıp çatlamasına neden olacaktır.

krem_surmek

3- Termal içlik de olmazsa olmazlardan. Kar kıyafetiniz olsa da içinize bir termal içlik giyebilir, ısıyı sabit tutabilirsiniz. Çorap seçimi olarak da örgü çoraplar işinize yarayacaktır. Biliyoruz, dememize bile gerek yok ama yine de yazmak istedik 🙂

çorap

4- Sıcak su torbası. Kaldığınız otelin oda koşulları ne olursa olsun, siz yanınıza yedek bir sıcak su torbası almayı ihmal etmeyin. Gündüz farkında olmadan yaşadığınız ısı kaybı, akşam size sıkıntı yaratabilir. Ayağınızın altına koyacağınız sıcak su torbası, vücut ısınızı düzenleyecektir.

sicak_su_torbasi

5- Dudak kremini de ihmal etmeyin. En hassas ve çatlamaya meyilli yerlerden biri dudaklarımız. İlla çok pahalı markalar kullanmak istemezseniz ev yapımı basit çözümler ile de ilerleyebilirsiniz. Örneğin; çatlamış dudaklara iyi gelen doğal bakım kreminin nasıl yapıldığını anlattığımız videomuza göz atabilirsiniz.

dudak-bakimi