Karşılaşmanız Muhtemel 7 Metro Yolcusu Yurdum İnsanı

Trafikten kaçmanın en basit yolu aslında; gideceğimiz yere 2-3 dakikada varmak, zahmetsizce trafiğe takılmadan yol almak ve tüm bunları yaparken LED ekranda kedili videolar izlemek paha biçilemez tabi.

Ve fakat her toplu taşımanın bir kusuru vardır misali, metroda da karşınıza çıkması muhtemel bazı yurdum insanları olabilir. Hani olura karşılaşırsınız diye, biz önden anlatalım istedik. 🙂

metro

1- Bay Poşet Yiyen!

Evet, aslında amacı poşetin içindeki poğaçayı yemektir. Ancak eli değmesin diye, ağzını poşetin içine sokar ve bir yandan tutunup bir yandan yemek yemeğe çalışarak hayat mücadelesinin en iyi örneklerinden birini verir.

2- Panikatak Abla!

İneceği durağa daha 393858583 istasyon varken, kapıda dimdik durur; inmeye hazırdır. Hiçbir kuvvet onu ‘ortalara’ ilerletemez çünkü ‘şimdi inecek’tir, ‘isteyen geçsin canım’dır.

3- Giderli 14!

Liseye gidiyordur, gençtir, kimse onu anlamıyordur ve hep isyandadır. Bu isyanını da bilmem kaç desibel yükseklikte çalan müzikten anlarsınız zaten. Sakın ha kulaklıktan gelen sesten rahatsız olup da kısmasını rica etmeyin; tersi pistir, bir ‘öfff’ler durağınıza gelmeden rüzgârla varırsınız gideceğiniz yere vallahi.

4- Ortaları Doldurttan İsyankâr!

En az giderli 14 kadar isyanlıdır, hayata dargındır, kalbine sürgündür (bu nasıl bir benzetmeyse artık, yazdık bir kere) Daha binmeden uzaktan sesi duyulur; “Ortalara ilerleyelim…” Ortalar dolu olsa da fark etmez, sizden yine de ilerlemenizi ister. Velev ki ilerlemediniz, haşin bakışlara hazır olsanız iyi olur.

5- Uçan memeliler!

Evet, uçarlar. Çünkü ilk başta rahat rahat yürürken, metro kapısının kapanmasına 2 saniye kala atağa kalkarlar ve bir survivor misali kendilerini metroya ‘zıplayarak’ atarlar. Eğer o gün şanslı günlerindeyseler kapıya sıkışmazlar. Ancak işler ters giderse kapıya sıkışabilirler bir de sanki makinistin hatası gibi tatlı tatlı (!) söylenirler.

metro_istasyonu

6- Kedilere Dalıp Durağı Kaçıranlar!

Belki görmüşsünüzdür LED ekranlar var metroda insanı adeta hipnoz eden. Kediler olur, köpekler olur, komikli şakalar olur. E tabi metroda internet de yok, insanlar boşluktan hayatlarında ilk kez görmüşçesine ekrana kitleniyorlar. Bu kitlenme de durak kaçırma olarak hayata yansıyor. Kaçan duraklar son dakika fark ediliyor ve  o an telaşlı saatler başlıyor. Önce bir surat değişimi, sonra bir şaşkınlık, ardından bir ‘kaçırdım’ uyanması ve beraberinde gelen pişmanlık. Yapacak bir şey yok ama kedidir kedi.

7- Telefon Güzelleri!

Eskiden gazeteye bakmak adettendi; elimizde kendimizin ki olsa bile başkasının gazetesini gizli gizli okumak ne tatlı gelirdi. Gelişen teknoloji ile gazetenin yerini telefonlar aldı. E tabi metrolar sıkıntı yerleri tek başına yolculuk edene. Ne yapsın insanlar, ister istemez göz yandaki telefonun ekranına kayıveriyor. Kaymak ne kelime mesajları okumaya çabalamalar mı diyelim, Candy Crush’taki aynı renk topları önden görüp sinir olmalar mı diyelim, Kelimelik’te bulmaca çözmeye çalışanlar mı diyelim… Bunlar hep can sıkıntısı işte…

Yurdum insanının maceraları bitmez, daha önce de Metrobüs yolcu tipini anlatmıştık şu yazımızda. Bizi takip etmeye devam edin, gözlemlerimiz kalem ile buluşmaya devam edecek!