Kedi Sahiplenmeye Karar Verdiyseniz İşte Size 6 Tavsiye

Kedi sahiplenmek; sıkıcı hayatlarımızın neşesi, sevgisiz hayatlarımızın tutunma sebebi, bir canlıya hayat verebilmenin sonsuz huzuru olabilir. Kedi sahiplenmeye karar vermek oldukça güzel bir karar olmakla birlikte büyük sorumlulukları da beraberinde getiren bir karardır. Kedileri birkaç ay vakit geçirmelik bir eğlence olarak değil, ömür boyu yoldaş olacağınız arkadaşlar olarak görmenizde ve sahiplendiğinizde karşılaşacağınız durumları unutmamanızda fayda var. Gelin, kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz tekrar düşünün. Neden mi?

1. Kararınızdan Emin Olun

İlk ve en önemli tavsiye, ona bir ömür boyu bakabileceğinizden emin olduktan sonra onu eve getirmektir. Unutmayın, onlar bir oyuncak ya da eşya değil; bir canlı. Siz onu sahiplendiğinizde o yeni evine alışıyor, size duygusal olarak bağlanıyor. Ani bir karar ile onu terk ederseniz ruhunda derin yaralara sebep olabilirsiniz.

kedi

2. Alışma Sürecini Dert Etmeyin

Sahipleneceğiniz kedinin size kolay alışması için yavru olması gerektiği düşüncesini unutun. Kedi yavru ise alışma süreci belki daha kolay olacaktır evet ama bu, yetişkin kedinin size hiç alışmayacağı anlamına gelmez. Belki birkaç saat, gün ya da hafta mutlaka o da size alışıp sizi sevecektir.

sokak-kedileri

 

3. Sabırlı Olun

Kedi sahibi olmak, çocuk sahibi olmak ile aynıdır aslında. Yani kediniz de size çocuklar gibi büyük zorluklar çıkarabilir, sizi hayattan bezdirebilir unutmayın. Hastalandığında, etrafı dağıttığında, tüy döktüğünde, döşemeleri tırmaladığında, sürekli miyavladığında sakinliğinizi koruyabilecek misiniz, bundan emin olmalısınız.

kedi

4. Tüy Dökmesi Sorun Değil

Kedi sahiplenmekten tüy dökme sorunu yüzünden vazgeçmeyin. Tüy dökümünü azaltmak için tavuklu yerine balıklı ve kırmızı etli mamaları tercih edebilirsiniz. Yine de tüy dökmeye devam ediyorsa her gün tüy toplayan bir fırçayla kedinizi tarabilirsiniz. O da olmazsa hayvan tüyü için özel elektrikli süpürgeler ile sorunu kökten çözebilirsiniz.

kedi-fobisi

5. Aşıları Önemli

Kediyi sahiplendiniz, evin bir köşesine koydunuz. Böyle olacağını düşünmüyorsunuz değil mi? İşiniz daha yeni başlıyor. Kedinizin mutlaka olması gereken aşılarını asla ihmal etmemeniz, veterinerin belirlediği takvime göre düzenli olarak aşı günlerini takip etmeniz gerekmektedir.

kedi_

 

6. İlgisiz Bırakmayın

Sahiplendiğiniz kedi özellikle çok oyun oynamayı seven bir cinsse onunla her gün mutlaka bir oyun saati edinmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde kendini değersiz hissedip bunalıma girebileceğini unutmayın.