17 Şubat Dünya Kediler Günü’ne Özel: Kedileri Anlama Rehberi

Kedileri anlama rehberi olur mu demeyin. Gönül ister ki onları her daim anlayalım ama özellikle bugün 17 Şubat Dünya Kediler Günü’nde onlara daha yakından bakmaya ne dersiniz? Eğer bir kediniz varsa onların her hareketinin bir anlamı olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak kedileri nankör, yaramaz ve ukala olarak değerlendirenleriniz varsa küçük dostlarımızın yanlış anlaşılan hareketleriyle aslında neler anlatmak istediklerini görerek ön yargılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ve hatta kim bilir belki de yavaş yavaş kedi sahiplenmeyi bile düşünebilirsiniz 🙂

 

kedi-kaplan

1. Sürekli kutu, poşet gibi eşyaların içine girme çabası

Hemen hemen her evcil kedinin kutu, poşet gibi eşyaların ya da çekmecelerin içine girmek istemesi, oyun oynamak istemelerinden değildir. Korktuklarında yatak, kanepe altlarına girmelerinin altında yatan dar yerlerde kendilerini daha güvende hissetme nedeniyle aynıdır.

kedi1

2. Kuyruk sallamak

Başta köpek ve kediler olmak üzere birçok evcil hayvanın yaptığı hareketlerden biri olan kuyruk sallamak, kediler için köpeklere nazaran daha farklı bir anlam taşımaktadır. Köpeklerin aksine, kuyruğunu sallayan kediniz herhangi bir şeyden rahatsız olduğunu ifade etmeye çalışıyordur. Rahatsız olduğu bu şey devam ederse bulunduğu yerden uzaklaşmaya çalışır.

bebeklervekediler

3. Tırmalama

Kedinizin, evinizdeki halı, koltuk, yatak gibi mobilyaları tırmalamasının iki anlamı vardır. Bunlardan biri birçoğunuzun da bildiği gibi, kediniz tırnaklarını törpülemek için tırmalıyordur. Ama bu hareketi her zaman yaptığından daha uzun süreli ve size bakarak yapıyorsa; kedinizin amacı dikkat çekmektir. Tırmalama tahtası alarak, mobilyalarınızı bu dertten kurtarabilirsiniz.

kedi

4. Karnını göstererek yatmak ve yuvarlanmak

Kedinizin sırt üstü yatması, uykulu hallerinden sonra olabilecekleri en uyumlu anlarıdır. Size duyduğu güveni göstermeye çalışmaktadır. Karnını açarak bir sağa bir sola yuvarlanması ise, sizinle oyun oynamak istediğini ifade etmektedir.

kedi-yastigi

5. Kulakları yassılaştırmak

Genellikle yaptığı bir hareketten dolayı kızgınlıkla elinizi kedinize doğrulttuğunuzda gözlerini kısar ve kulaklarını arkaya dönük dikerler. Bu durumda kediniz yaptığından dolayı kendini suçlu hissettiğini söylemeye çalışıyordur. Kulakları arkaya dikmelerinin bir diğer sebebi ise, kediniz içinde olduğu durumu kavramaya çalışıyor ve yapacağı bir sonraki hareketini düşünüyordur.

kedi-kopek

6. Tüyleri kabartıp kamburunu çıkartmak

Kedilere bu halde birçok kez rastlıyoruz. Kediniz bebeklik dönemindeyse tüylerini kabartıp, kamburunu çıkartarak oradan oraya koşuyorsa sizinle oyun peşindedir. Ama yetişkin bir kedinin bu hareketi yapması, bir şeyden korktuğu ve yalnız kalmak istediği anlamına gelmektedir.

kedi

7. Gözleri hafif hafif kapatıp açma

Uykulu gibi görünen gözlerini hafif hafif kapatıp açmak, kedilerin selamlaşma yöntemlerinden biridir. Bunun tam tersini düşünelim. Sakin, keyfi yerinde ya da aksine yorgun ve keyifsiz olan kediniz her şeye rağmen sizinle birlikte olduğu için çok mutludur.

kedi

8. Durduk yere miyavlamak

Kediler durduk yere oradan oraya koşturup bir de üstüne miyavlıyorsa, bilin ki sizin dikkatinizi çekip oyuna sizi de dahil etmek istiyordur. Ama acı acı miyavlıyorsa, en yakın veterinere götürmeniz de fayda var. Tuvaletini yaparken miyavlıyorsa, kedinizin tuvaletini yaparken canı yanıyordur. Bağırsak kurtlarıyla ya da kabızlıkla ilgili sıkıntısı olabilir.

komik kedi

9. Kafasını bir yerlere sürtmek

Hemen hemen bütün kedilerin yaptığı kafasını bir yerlere sürtme hareketi, feromon denilen salgı bezlerini bırakma ve bir bakıma da sevilme isteklerinden gelir. Bu salgı bezleri kedinizin güzel kokmasını sağlar. Kediler bu hareketleriyle sürtündükleri yerlere kendi dillerinde işaret bırakırlar.

alley-longest-jump-by-a-cat_7515-copy

10. Kulakları yukarı dikmek

Kedinizin kulaklarını yukarı dikmesinin birden çok nedeni olabilir. Ama genellikle isimlerini duyduklarında, ya da dikkatlerini çeken bir şey, başka kedilerin miyavlaması gibi şeyler duyduklarında kediler kulaklarını yukarı dikerler.