Tüm Yetişkinlere Armağan Edilmiş Bir Çocuk Kitabı: “Küçük Prens”ten Alıntılar

Yeterince şanslıysanız bu kitapla mutlaka karşılaşmışsınızdır! Çocukların zaten bildiği şeylerin yazıldığı bu çocuk kitabı aslında biz yetişkinlere içimizdeki çocuğa sarılabilmemiz ve daha iyi bir yetişkin olabilmemiz adına bazı unuttuğumuz şeyleri hatırlatıyor…

1.Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: “Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: “Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı” derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: “Yüz bin franklık bir ev gördüm” demeniz gerek. O zaman: “Aman ne güzel!” diye bağırırlar.

Küçük Prens 2

2.“Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”

thomas-ve-arkadaslari

3.En iyi yüreğiyle görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni görmez.

çocukla aktivite

4.Bütün yetişkinler bir zamanlar çocuktu. Ama sadece çok azı bunu hatırlar.

superman çocuk

5.Senin gülünün diğerlerinden daha önemli olmasını sağlayan şey, ona ayırdığın vakittir.

6.Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım.

kağıttan_kelebek

7.Çölü güzelleştiren bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır.

8.Büyükler hiçbir şeyi kendi kendilerine anlayamazlar. Onlara durmadan her şeyi anlatmak da çocuklar için yorucudur.

9.Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir.

Küçük Prens

10.Bazen insanların gitmelerine izin vermeliyiz, çünkü onları tutmak, onları kapana, kafese koymak, tutsak etmek gibidir. Ve bu noktada onları salıvermek gerçek aşkın en doğru ispatı olacaktır…