League of Legends Finali Yaklaşıyor!

League of Legends; yani efsaneler ligi… Bu kelimeleri bir arada hiç duydunuz mu? League of Legends’i; belki birçoğunuz etrafında geçen konuşmalardan tanıdık buluyor, bazılarınız ilk kez görüyor; ancak büyük bir çoğunluk bu kelimelerin ne olduğunu biliyor ve onun peşinde âdeta bir tutkun gibi dolanıyor!

Peki nedir bu League of Legends (LoL), eğer siz de bilmiyorsanız işte size fırsat!
League of Legends nedir? Kuralları nelerdir? Finali ne zaman yapılacaktır? gibi soruların cevabını bulabilmek, League of Legends’i daha yakından tanıyabilmek için satırlarımızın devamını okuyun.

League of Legends Nedir?

League of Legends enerji dolu, rekabete dayalı, tasarımları ve tüm kurallarıyla tamamen kendine özgü, dünyanın en çok oynanan çevrimiçi, nefis bir PC oyunudur. İlk olarak çıktığı 27 Ekim 2009 tarihinde pek ilgi çekmemiş olsa da daha sonradan kitleleri peşinden koşturmaya başlamıştır. Her beceri seviyesindeki oyuncuya hitap edebilen özelliği ile vaktin sıkılmadan geçmesini sağlayan nimetlerden biridir.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Oyunun Türü Nedir?

Oyun türü MOBA’dır. MOBA; multiplayer, online, battle ve arena kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçeye “çevrim içi, çok oyunculu savaş arenası” olarak çevrilebilir.

League of Legends’in Kuralları Nelerdir?

Her oyun gibi bu oyunun da belli başlı kuralları bulunur. Oyunun kurallarından kısaca bahsedelim:

 • Oyunda şampiyonlardan oluşan 2 takım bulunur. Bu 2 takım, çeşitli savaş alanlarında ve modlarda birbirleriyle mücadele eder.
 • Her iki takımda da 5 oyuncu yer alır.
 • Oyunda bir adet “Sihirdar Vadisi” denilen oyun haritası bulunur. Bu haritada üst, orta ve alt olmak üzere 3 adet koridor vardır. Üst koridorda 1 oyuncu, orta koridorda 1 oyuncu, alt koridorda da 2 oyuncu yer alır. Kalan 1 oyuncu ise ormanda yer alır.
 • Her koridorda oyuncuların yanı sıra iki takımdan da olan minyonlar; ormanda ise tarafsız canavarlar yer alır. Canavarlar; Alacakurtlar, Keskingagalar, Gromp, Kayacıllar, Korkabuk ve Antik Gözü gibi isimler alır.

League of Legends’in Süresi Ne Kadardır?

Oyunun ortalama süresi 30-60 dakikadır.

League of Legends Nasıl Oynanır?

 • Oyuna girdikten sonra kendinize bir kahraman seçmeniz gerekir. Oyun genelinde 100’den fazla farklı kahraman tipi bulunur ve bunların her birinin kendine has dört farklı becerisi vardır. Yetenekler için genel olarak “Q, W, E, R” tuşları kullanılır.
 • Bu yetenekler dışında her karakterin 2 adet büyü yapma hakkı bulunur. Büyüler için genel olarak “D, F” tuşları kullanılır.
 • Ormanda oynayan oyuncuların değişmeyen bir büyüsü mevcuttur. “Çarp” adı verilen bu büyü ile canavarların ölmesi sağlanır.
 • “Sıçra” adı verilen büyü ile karakterin bulunduğu noktadan belli bir uzaklığa kadar kolayca atlaması sağlanır.
 • Oyuna seviye 1 olarak başlanır ve oyun içerisinde en fazla 18. seviyeye kadar çıkılır.
 • Seviye atlayabilmek için tecrübe puanı kazanmak gerekir. “XP” denilen tecrübe puanı ve altın kazanmak için canavar ve minyonların öldürülmesi gerekir.
 • Kazanılan altınlar ile oyun içerisinde ihtiyaç olan, karakterin güçlenmesini sağlayan saldırı, savunma gibi esnalarda işe yarayacak eşyalar alınır.

Oyunun Temel Amacı Nedir?

 • Her koridorda bulunan ve arkasında inhibitör bulunan 3 kuleyi, inhibitör ile birlikte yıktıktan sonra rakibin merkezine ulaşmak; oyunun temel amacıdır.
 • Ayrıca merkezin önünde de koruyucu 2 kule bulunur, merkeze ulaşmak için bu kulenin de alınması gerekir.

League of Legends’de Nasıl Kazanılır?

Oyunda tek bir kazanma yolu yoktur. Akıllıca stratejiler kullanarak, farklı birçok yöntemle oyunu kazanmak mümkündür. Oyun beceri ve tecrübesi olan, refleksleri iyi olan, pratikte iyi olan herkes bu oyunda başarılı olabilir. Aynı zamanda başarılı olabilmek için oyuncu yayınlarını ve turnuvalarını dikkatlice izlemek de işe yarayanlar arasındadır.

League of Legends Finali Ne Zaman Olacak?

Riot Games 2018 yılı League of Legends (LoL) Dünya Şampiyonası’nın nerede oynanacağını sonunda açıkladı. Yarı final müsabakaları 27-28 Ekim’de Gwangju şehrinde Gwangju Women’s University Universiade Gymnasium’da gerçekleşecek. Son olarak final mücadelesi 3 Kasım’da Incheon Munhak Stadium’da izleyicilerle buluşacak.

Türkiye büyük finali ise 16 Eylül 2018’de Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda gerçekleşecek. İnternetten canlı yayın ile de izleyebileceğiniz bu heyecanı sakın kaçırmayın der, heyecanınıza ortak olacak en güzel atıştırmalıkları da şimdiden almanız için hatırlatırız.

E-sport’u destekleyen Migros, kulüpler birliğine bağlı League of Legends Şampiyonluk Ligi’nde oynamakta olan Espor takımlarının resmi sponsoru.

 En popüler oyunlara ait E-Pin’ler şimdi Migros kasalarında satışta.

Tüm oyun kodlarını tüm Migros ve Macrocenter mağazalarından ücret farkı ödemeden nakit olarak satın alabilirsiniz. Tek yapılmanız gereken mağazaya gelip, kasada istenilen kodu kasiyere söylemeniz.

Satışta olan oyun kodları:

PUBG

DOTA2

CS:GO

League of Legends

Metin 2

Zula

League of Legends final heyecanını daha keyifli hale getirecek nefis bir gofreti hemen satın almak için tıklayın!

migros-sutlu-cikolatali-gofret-32-gr-c9d39a

“Yok ben final heyecanı da olsa sağlıklı seçeneklerden vazgeçmem.” diyorsanız nefis bir atıştırmalık satın almak için hemen tıklayın.

kitirlar

Özel günler onsuz geçmez!  Vazgeçilmezlerden olan karışık kuru yemişi hemen satın almak için tıklayın!

kuruyemis

Terleten final heyecanını biraz olsun serinletmek için nefis limonatadan satın almak için hemen tıklayın!

limonata