Minik Problemlere Pratik Çözümler; Ev Arkadaşımı Seviyorum!

Belki birlikte yaşamayı istemiyorsunuz, belki mecburiyetler sizi zorluyor. Gün oluyor seviyor ve “işte benim arkadaşım” diyorsunuz, gün geliyor “nereden çattık!” cümlesinin öznesine koyuveriyorsunuz… Öyle ya da böyle, oda ya da ev arkadaşınızla aynı alanı paylaşıyorsunuz neticede. Peki, bu ortak alan mevzusunda hır çıkmasını önlemek için ne yapmalı; dahası pratik çözümlerle minik problemler nasıl giderilir? Size söyleyeceklerimiz var…

1- Aynı anda yemek yapacağınız tuttuysa…

Olura… İşten ya da okuldan aynı saatte geldiniz; karnınızdaki ziller olmuş okul çanı. Mecbur aynı mutfakta yemek yapacaksınız. O halde yerden tasarruf etmek şart. Çekmeceler bizce gayet iyi tezgâh olabilir. Nasıl mı? Şöyle…

mutfak

2- Banyo zamanı…

İki ya da daha fazla kişi ile aynı ortak alanı paylaşmak, banyodaki fazlalıkların da çığ olması demek olabilir; hele iki bayan ev arkadaşı iseniz kremler, şampuanlar birbirine karışabilir ve “Bu şampuan ne ara bitti?!” imasının mağduru olabilirsiniz. Ne yapmalı peki? Buna ne dersiniz?

banyo

 

3- Temizlik sırası kimde?

Kalabalık yaşamın, ayrı düzenlerin, farklı alışkanlıkların kopma noktası; temizlik! Temizlik yapma sırası her nedense kişiden kişiye birden konabilir(!). Bunun için söz uçar yazı kalır methodunu uygulayın ve bir takvime kimin o hafta nelerden sorumlu olduğunu yazın. Hayat kurtaracaktır!

temizlik

4- Karışan anahtarlıklar için…

Birden fazla dolabınız, kitlemeniz gereken odanız ve eviniz ya da belki bisikletiniz… Bu demek oluyor ki anahtarlarla çok fazla haşır neşirsiniz. Olası karışıklığı önlemek ve evde unuttum telaşına mahal vermemek için anahtarlarınızı farklı renklere boyayabilirsiniz.

anahtarlik

Çok kolay sayılmaz farklı hayatları ortak paydada buluşturmak. Ancak diyeceğimiz tek şey şu ki o günlerin kıymetini bilin; iş dünyası anahtar kayıplarını affetmiyor!