Mutluluk Kapısının 3 Anahtarı…

Bu seneye damgasını vuran #bencemutluluk hashtag’i ile sizce mutluluğu sormuştuk, hatırladınız mı? Sizler de bize mutluluğun tanımını yapmış ve ortaya neşeli diyaloglar, unutulmaz anılar çıkarmıştık. Mutluluğa dair cümlelerimizin bitmediğini, sadece bir virgül koyduğumuzu söylemiştik; şimdi o virgülden devam ediyor ve gönlümüzden geçenleri noktalama işaretleri ile buluşturmaya devam ediyoruz.
Mutluluk, “değdiğini değerli hissettiren sihirli bir değnek” gibi. Ulaşması güç, özellikle son zamanlarda ancak açması bir o kadar da basit kapılar ardından aynı zamanda. Şimdi sıkı durun, size tam 3 anahtar veriyoruz; mutluluk kapısını artık parmaklarınızın ucunda. Size düşen o kapıdan girmek ve üzerinize sıkıca kilitlemek… Denemeye var mısınız?

mutluluk1

Anahtar 1: “Teşekkürü borç bilmeli…” 

Ve o borç her zaman kamçınız olmalı… Hayatın her anına, her yaşanana ve yaşatılana şükrederek, sadece anı değil yarını da mutlu kılabilirsiniz. Şimdi alın elinize kâğıt kalem ve mutlu olmak için ne kadar sebep varsa yazın.
Örnek: 
“Böyle çocuklara sahip olduğum için mutluyum…”
“Eşimi seviyorum ve onunla evli olduğum için mutluyum…”
“Sağlıkla yaş aldığım için mutluyum…”
“Nefes alabildiğim için mutluyum…”
Ve daha bir sürü şey… Bunu her gün düzenli olarak yazın ancak kendinizi tekrar etmekten kaçının. İşler kötü mü gidiyor ya da birileri sizin mutluluğunuza kast mı etti; açın, okuyun, yazın. Kötülükleri reddedin…
Kural: 
Her mutluluğa bir gün!

mutluluk2

Anahtar 2: “Duyarlı olun, kendinize de başkalarına da…” 
Bir düşünün, son zamanlarda kendinize hiç haksızlık ettiniz mi? Ya da saygısızlık? Öyle demeyin, insanın önce kendisine saygısı olmalı ki etrafa da aynı göz ile bakabilsin. Kendinize ne kadar kibar olursanız, olaylar karşısındaki tutumunuz hem kendinize hem çevreye daha duyarlı olur. Hemen pes etmemek de artık erdem kadar değerli…
Özenle hazırladığınız yazı yayımlanmadı mı? Siz de başka bir yeri deneyin.
İş arkadaşlarınız ile aranız limoni mi? Biraz şeker katıp herkesi olduğu gibi görmeyi deneyin!
Eşiniz ya da sevgiliniz sinir katsayılarınızı ikiye mi katlıyor? Hmm buna şimdi cevap vermesek 🙂 Ama üzerinde bir düşünelim olur mu?

mutluluk3

Anahtar 3: “Sizi en mutlu eden şey nedir?” 
İşiniz, hobileriniz, seyahatleriniz ya da her neyse… Aslında mutluluk, ne yapmak istediğinizde saklı… Üzerinde plan yapmadan, sorgulamadan basit bir kendinize dönüş ile mutluluğun son anahtarını da alabilirsiniz elinize…
Seyahat etmeyi çok seviyor ancak zaman bulamıyor musunuz? Kendinize emrivaki yapın ve sezon başlamadan rezervasyonunuzu yapın ki zamanı gelince gitmeye mecbur bırakın..
İşinizi sevmiyor musunuz? 8 saat çalıştıktan sonra geriye kalan tüm gün sizin ve hobilerinizin. Hani şu epeydir gitmeyi planladığınız dans kursu var ya, belki de tam sırasıdır! 😉

mutluluk4

Size mutluluğu değil mutlu olmayı nasıl başarabileceğinizi özetlemek istedik. Hiçbir şey için geç de değil üstelik. Mutluluk, avucunuzun içinde duruyor… Sizce de bir kahkaha, o dar zamanlardan sonra yetmez mi mutlu olmaya? Migros TV’nin mutluluk önerisi için tıklayın!

mutluluk5

Not: Mutlu olmanın görünmeyen 3 anahtarı var ancak madalyonun görünen yüzünü de unutmamalı. Anlık krizlerin en mutlu eden çözümünü söylemeden geçersek, formüle haksızlık etmiş oluruz gibi geldi. Mutluluk kaynağı çikolata ile herkese ve her keseye uygun tarifler sizi bekliyor. Bizim seçimimiz çikolata kıtırıkları ya sizin? Tıklayın!