Norveç’e Yolculuk, Norveç Hakkında 12 İlginç Bilgi

İskandinav Yarımadası’na doğru yolculuk var! Evet, satırlarımızın devamında Norveç’e gidiyoruz.

Doğal güzellikler ile dolu, sakin, sevimli mi sevimli evleri ile Norveç, birçok insanın yaşamını sürdürmek istediği o küçük, mutlu sahil kasabası tadında bir ülke. Dünya Mutluluk Raporu’nda üst sıralardaki yeri, düşük suç oranı ve çok iyi yaşam şartları ile birçok insanın hayallerini süsleyen Norveç hakkında işte 10 ilginç bilgi:
1) Norveç ismi, yerel dilde Kuzey Yolu anlamına geliyor. Kuzey bölgesinin en tatlı ülkesi, kelimesinin anlamını da tam hakkını veriyor sanki değil mi?
norvec2
2) Kış sporlarının başında gelen ve en çok tercih edilen kayak, Norveç’te doğmuş bugünlere gelmiştir.
norvec10
3) Tam 21.500 kilometrelik sahil şeridi vardır; sahil kasabası tadında derken hiç de abartmış sayılmayız değil mi?
norvec7
4) En güzel somon balıkları, Norveç’te yetişmektedir. Tabii ki bunu sushi ile değerlendirmeseler miydi? Evet, somonlu sushi ilk kez 1980’li yıllarda Norveç’te yapılmıştır; yani Japonlara somon balığından sushi hazırlamayı aslında Norveçliler öğretmiştir.
norvec5
5) Küresel ısınmadan en az etkilenen ülke Norveç’tir. Küresel ısınmanın her geçen gün kendini hissettirdiği şu günlerde Norveç, adeta saklı kalmış bir ülke gibidir.
norvec6
6) Norveç’te yaşıyorsanız tüm gıda alışverişinizi en geç cumartesiye kadar bitirmeniz gerekiyor. Olur da misafiriniz gelir, ek bir alışveriş ihtiyacınız doğar hep birlikte aç kalma ihtimaliniz yüksek; çünkü Norveç’te tüm gıda mağazaları, pazar günleri kapalıdır. Pazar günleri ufak tefek ihtiyaçlar için sadece benzin istasyonlarının mağazalarına ulaşabilirsiniz.
norvec9
7) Dünyada kişi başı en çok kahve tüketilen ve en çok kitap okunan ülke Norveç’tir. Bu veriye göre kahve-kitap ve Instagram üçlüsü onlarda da vardır diyebilir miyiz sizce?

norvec1

8) Peki Ikea’daki yatak ve gardıroplar isimlerini Norveç’in yerleşim yerlerinden aldığını biliyor muydunuz? Artık öğrendiniz!

norvec3

9) Norveç’te elbette ki kedi ve köpekler de oldukça düşünülüyor. Kedileri ensesinden tutmak, köpekleri kısırlaştırmak yasak. Aksi takdirde iki durum da cezalandırma ile sonuçlanıyor.
norvec4
10) Suç oranı en düşük ülkelerden biri olması yetmiyormuş gibi dünyanın en lüks hapishaneleri de Norveç’te bulunuyor. Her mahkum kendi hücresinde internete kolayca erişim sağlayabiliyor.11) Eğitim, herkesin ücretsiz hakları arasında. Norveç üniversiteleri, yabancılar için bile ücretsiz eğitim veriyor. Böyle bir ülkenin kalkınması nasıl mümkün olmasın, sorarız size!

norvec-hakkinda

12) Norveç’te kitap yazmaya karar verirseniz, en büyük destekçiniz devlet oluyor. Devlet; kitabınızdan tam 1000 kopya satın alıp dünyadaki ülkelere gönderiyor, böylece hem işiniz kolaylaşıyor hem de dünyaya açılıyorsunuz.

norvec

Norveç’e yerleşmek için yeterince nedene sahipsek hadi, sıradan hayatlarımıza geri dönelim ya da hemen gerekli işlemlere başlayalım ne dersiniz?