Örgü Örmenin Size Kazandıracağı 6 Fayda

Örgü örmek, soğuk kış günlerinde evde geçirilen vakti en güzel şekilde süsleyen aktivitelerden biridir. Eğer bu zamana kadar örgü örmeyi hiç tercih etmediyseniz yazımızın devamında fikriniz değişebilir, çünkü örgü örerek keyifli vakit geçirmenin yanında birçok fayda kazanmak da mümkün. İşte örgü örmenin kazandıracağı 6 fayda…

1.Depresyondan Kurtarır

Her insanın hayatı boyunca en az bir kez depresyon sürecine girmesi yüksek ihtimaller arasındadır. Örgü örmek ise bu sürecin etkilerinin en aza inmesine yardımcı olur. Örgü örmeye odaklanarak yaşadığınız sorunların aklınızın gerisinde kalmasını sağlar, endişe, öfke gibi yıpratan duygulardan kurtulursunuz.

2.Öz Saygıyı Artırır

Örgü örmek, üretkenliği ateşleyen bir beceridir. Ortaya yepyeni bir ürün çıkarıp sevdiklerinize ya da kendinize hediye ettiğinizde benlik saygınızı geliştirir, kendinizle gurur duyar, kendinizi daha çok sevebilirsiniz.

3.Motor Becerilerini Geliştirir

Örgü örmek neredeyse tüm beyni uyardığı gibi aynı zamanda ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Örgü ördüğünüzde beyin ve el kasları arasındaki koordinenin kusursuz olması için önemli bir adım atarsınız. Bu yönüyle örgü örmek gelişim çağındaki çocuklar için de Parkinson riski taşıyan yaşlılar için de ideal bir hobidir.

4.Sağlıklı Uyumaya Yardımcıdır

Günlük hayatımızdaki başarı ve bedenimizin sağlığı için her gün düzenli uyumanın önemi büyüktür. Bunun için yatağa stres, endişe gibi duygulardan arınıp girilmesi son derece önemlidir. Örgü örmek de zihne ve bedene zarar veren duygulardan arınmaya yardımcıdır. Uyku öncesinde örgü örerek daha verimli bir uyku süreci yaşayabilirsiniz.

5.Eklem Sağlığını Korur

Örgü örme sırasında çeşitli örnekleri ortaya çıkarmak için eklemlerinizi tamamıyla aktifleştirirsiniz. Bu sayede kıkırdaklarınızı güçlendirebilir, artrit, tendinit gibi çeşitli eklem rahatsızlıklarını önleyebilirsiniz.

6.Meditasyon Gibidir

Son yıllarda giderek popüler hale gelen meditasyon yerine geleneksel bir hobi olan örgü örmeyi denediğinizde meditasyonla benzer faydaları kazanabilirsiniz. Örgü örme sırasında tekrarlanan hareketlerle tıpkı meditasyon gibi hem ruhunuzu hem de bedeninizi gevşeterek rahatlatabilirsiniz. Üstelik örgü sonunda ortaya çıkaracağınız sıcacık bir ürün mutluluğunuza mutluluk katar!