Planlar Yapılsın: Para Harcamadan Yapabileceğiniz 6 Hafta Sonu Aktivitesi

Harcarken hissedilmeyen mutluluğun, ay sonunda gelen fatura ile yerini gözyaşlarına bırakması tüm ‘kısıtlı bütçe’ sahiplerinin ortak kâbusu… Bazı zamanlar tamamen ‘duygusal’ sebeplerden hafta sonu aktivitelerini kısıtlayanlardansanız, bu yazımız tam size göre.

Para harcamadan da yapabileceğiniz hafta sonu aktiviteleri araştırdık sizin için. Demiştik, bu bilgiler size #iyigelecek!

yuruyus

1- Yürüyüş!

Aslında basit gibi duruyor ama aslında ‘çok’ anlam taşıyor. Yürüyüş yaparak, sadece beden değil zihin ve ruh sağlığınızı da dinlendirebilirsiniz. Kulağınızda hafif tınılarla, uzun soluklu ve tempolu bir yürüyüş yapın. Termosunuza kahvenizi ya da istediğiniz içeceği koyun ve dinlenme duraklarında kendinizi enfes yeşillere ya da mavilere bırakın.

yuruyus

2- Vitrin Bakın!

Bütçenizin kısıtlı olması belki almak istediklerinize engel ama planlama yapmanıza değil! Vitrinleri gezin ve bir sonraki ay neler alacağınızı planlayın. Bunu hayal etmek bile iyi gelir!

alışveriş_yapmak

3- Gönüllü Olun!

Madem para harcayamıyorsunuz, yardım edin başkaları kazansın! Gönüllü kuruluşlara kalben destek verebilir, en olmadı yakınlarınızdaki bir kermeste ihtiyacı olanlara yardımcı olabilirsiniz. Hazır Yerli Malı Haftası yaklaşıyorken, bunu da bir düşünün isterseniz. Huzur evleri de şahane bir seçim olabilir. Yaş almış büyüklerimize kitap okuyabilir, onlarla sohbet edebilirsiniz.

4- Aile Gecesi Düzenleyin!

Epeydir ailenize vakit ayıramadıysanız, bu hafta sonunu da onlara ayırabilirsiniz. Eğlenceli oyunlar, keyifli sohbet, güzel lezzetler derken aile olmanın önemini bir kez daha hissedebilirsiniz.

aile

5- Teknolojik Temizliğin Tam Sırası!

DVD’leriniz, CD’leriniz, oyunlarınız ve teknolojiye dair her şey… Bu aralar birbirine iyice karışmışsa, onları düzenleyebilirsiniz. Tabi buna cep telefonunuz da dahil. Boş belleği ağlayan telefonunuzun içindeki tüm verileri bilgisayara atabilir, onları toplu ve düzenli şekilde klasörleyebilirsiniz.

6- Kararlarınızı Gözden Geçirin!

Sadece maddesel değil, ‘ruhsal’ anlamda da bir temizlik iyi gelebilir. Son zamanlarda düşünmeye fırsatınız yoksa belki de şimdi tam zamanıdır. Kararlar alın, aldığınız kararları yazın hatta. Böylelikle daha planlı ve daha kararlı adımlar atabilirsiniz. Yazmak, sizi rahatlatacaktır.

kış_evi

7- Evde Neler Oluyor?

Hobileriniz var mıdır? Mesela keçe süsleme ya da origami. Tercihiniz hangisi olur bilemiyoruz ama şu linkte sizi bekleyen birbirinden yaratıcı kendin yap projelerine bir göz atın deriz.

Hem bazen iyidir yalnız kalmak, farklı aktivitelere yönelmek… Bu hafta da bütçesiz eğlenin; parasızken de mutlu olunur mu deneyerek öğrenin 😉