Peri Masallarından Çıkmış gibi Görünen 15 Yer!

Çocukluğumuzdan beri severek dinlediğimiz, okuduğumuz ve izlediğimiz peri masallarının gerçek dünyadaki yansımalarına beraber bakmaya ne dersiniz? İşte peri masallarından çıkmış gibi görünen 15 inanılmaz yer!

 

1) Neuschwanstein Kalesi, Almanya 
Şehir hayatından kaçmak için Bavaria Kralı Ludwig II tarafından 1868’de yaptırılmış bir kaledir. Ölümünden 7 hafta sonra halkın ziyaretine açılmış ve Avrupa’da en çok ziyaret edilen kalelerden biri olmuştur. Neuschwanstein Kalesi aynı zamanda Disneyland’deki Uyuyan Güzel kalesinin yapımında ilham kaynağı olmuştur.

Neuschwanstein Kalesi, Almanya

2) Glowworm Mağaraları, Yeni Zelanda

Waitomo Mağaraları’nda bulunan bu yer, duvarlarında ve tavanında bulunan “Fly Larvae” denen ateş böceği türünün yarattığı ışıl ışıl manzarasıyla görülmeye değer egzotik yerlerdendir.

Glowworm Mağaraları, Yeni Zelanda

3) Colmar, Fransa

Fransa’nın en büyüleyici kasabalarından biri olan Colmar, bize Güzel ve Çirkin masalının geçtiği kasabayı hatırlatıyor. İlginç ve etkileyici havasının yanı sıra bu kasaba, “Museé Animé du Jouet et des Petita Trains ” adlı Avrupa’daki en önemli oyuncak müzelerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Bu güzel kasabaya tatile gitmek için tam zamanı!

Colmar, Fransa

4) Batu Mağaraları, Malezya

Kireçtaşı tepelerinin altında oluşmuş birçok kısımdan oluşan bu mağaraların geçmişi 400 milyon yıl önceye dayanıyor. Mağaraların altında ise Hint savaş, zafer, bilgelik ve aşk kralı Lord Murugan’ın altın bir heykeli bulunuyor. Ziyaretçiler mağaralara ulaşmak için 272 basamaklı merdivenlerden iniyor ve isteyenlerin ibadet edebileceği bir Hint tapınağına ulaşıyor.

Batu Mağaraları, Malezya

5) Aziz Vasil Katedrali, Rusya

Moskova’da bulunan ve ilk olarak ibadet amaçlı yapılan bu katedral, günümüzde canlı renkleri ve mükemmel mimarisiyle en çok ziyaret edilen müzelerden biri.

Aziz Vasil Katedrali, Rusya

6) Wisteria Çiçek Tüneli, Japonya

Bu mükemmel çiçekler ve nefes kesen manzara Japonya’nın Kitakyushu kentinde bulunan Kawachi Fuji Bahçeleri’nde bulunuyor. Bahçe Nisan ayının ortalarında çiçeklenmeye başladığı için tercihen Nisan sonu- Mayıs ortası arasında gidilmesi gereken bu harika bahçede gezerken kendinizi bir Disney filminde sanacaksınız!

Wisteria Çiçek Tüneli, Japonya

7) Angkor Vat, Kamboçya

Kamboçya’nın bir simgesi haline gelmiş bu tapınak, Güneydoğu Asya’da bulunan önemli bir din merkezidir. 12. Yüzyılda Kral II. Suryavarman tarafından yapılan tapınak günümüze kadar korunmuş ve Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almıştır.

Angkor Vat, Kamboçya

8) Petra, Ürdün

MÖ. 400 ile MS. 106 yılları arasında Nebatiler tarafından dağların arasında yapılan kent, şu an Ürdün’deki en çok ziyaret edilen turistik mekandır. Oyulduğu taşın renginden dolayı bu şehre aynı zamanda “Gül Şehri” de deniyor. Antik uygarlıkların bir örneği olan bu şehir, dünyanın ne kadar hayret verici ve etkileyici olabileceğinin kanıtlarındandır.

Petra, Ürdün
9) Zhangye Danxia’nın Renkli Kayalıkları, Çin Rengarenk bir tuvali andıran bu manzara, aslında 24 milyon yıl boyunca birikmiş kırmızı kumtaşı ve mineral tortularının yarattığı şaşırtıcı bir görüntüdür.

Zhangye Danxia’nın Renkli Kayalıkları, Çin

10) Mont Saint-Michel, Fransa

Fransa denince ilk olarak akla Eiffel Kulesi geliyor olabilir; ancak çok bilinmemekle birlikte, dünyanın sekizinci harikası olmaya aday bir yer daha var Fransa’da; Mont Saint-Michel. Yılda 3 milyon ziyaretçi çeken bu görülesi yer, hem bir manastır, hem bir ada, hem bir köy, hem de bir kaledir.

Mont Saint-Michel, Fransa

11) Pamukkale, Türkiye

Türkiye’nin güneybatısındaki Denizli ilinde bulunan yer, kaplıcaları, akan sulardan kalan karbonat mineralleri terasları ve travertenleri ile görülmeye değer doğal güzelliklerdendir.

Pamukkale, Türkiye

12) Vaadhoo Adası, Maldivler

Adada, geceleri yaşanan gel-git olayı sırasında inanılmaz görüntüler oluşuyor. Denizde yaşayan fitoplankton adlı mikroskobik canlıların yaydığı ışık sayesinde gökyüzünün yansıması sanki kumsalda görünüyor. Siz de bu muhteşem sahilde sevgilinizle romantik bir yürüyüş yapmak istemez miydiniz?

Vaadhoo Adası, Maldivler

13) Baobab Ağaçları, Madagaskar

Baobab ağaçları, çizgi filmlerdeki ağaçları andırmasıyla ve doğal güzellikleriyle her yıl dünyanın dört bir yanından turist çekiyor. Yeryüzünün en geniş gövdeli ağacı olma özelliğine sahip bu ağaçlar, aynı zamanda Küçük Prens gibi birçok kitaba da konu olmuştur.

Baobab Ağaçları, Madagaskar

14) Tac Mahal, Hindistan

Babür İmparatorluğu’nun 6. Hükümdarı Şah Cihan tarafından 1632-1653 yılları arasında o zamanki başkent Agra’da yaptırılmıştır. Eşi Mümtaz Mahal, 14. çocuklarını doğururken ölmüş ve devlet işlerine ilgisini kaybeden hükümdar kendini sanat ve mimariye adamıştır. Şah Cihan, eşinin ölümünden bir yıl sonra Tac Mahal’in yapımını başlatmıştır.

Tac Mahal, Hindistan

15) Peribacaları, Kapadokya/ Nevşehir, Türkiye

Peribacaları, çevresinde bulunan yanardağlardan çıkan lavların milyonlarca yıl boyunca rüzgarın ve akarsuların şekillendirmesiyle oluşmuşlardır. Kapadokya’ya “Uzaylıların Ülkesi” ya da “Masal Diyarı” denmesinin sebebi de bu peribacalarının bölgeye kattığı mistik atmosferdir. Bu bölgede binlerce peribacası oluşumu görülen kilometrelerce uzunlukta vadiler bulunur ve burada yürüyüş yaparken kendinizi bambaşka bir dünyada geziyormuş gibi hissedersiniz.

Peribacaları, Kapadokya

Hazır söz uzaaak diyarlardan açılmışken. Migros’tan Money Club Yat Kart sahiplerine sürpriz! Money Club Yat Kart sahipleri, 15 Nisan – 31 Ekim 2014 tarihleri arasında Migros, Tansaş, 5M Migros, Macrocenter ya da Sanal Market mağazalarında aylık toplam 600TL ve üzeri alışverişlerde, alışverişlerinin %10’u değerinde Money kazanacaklardır. Peki, ama nasıl? Detaylı bilgi için tıklayın!