Piknik Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Nokta

Havalar güzelleşmeye başladığında aklın yolunun bir olduğu konuların başında piknik yapmanın gerekliliği gelir! Eğer siz de keyifli bir piknik yapmak istiyor, tüm yorgunluğunuzu doğaya bırakıp ruhunuzu yenilemek istiyorsanız yazımızın devamında size yol gösterecek öneriler bulabilirsiniz. İşte piknik yaparken dikkat etmeniz gereken 8 nokta…

  1. Çöp Poşeti Alın

Piknik yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, doğaya zarar vermemektir. Doğada vakit geçirdikten, enerji toplayıp ruhunuzu yeniledikten sonra geriye baktığınızda doğaya zarar vermemiş olduğunuzdan emin olun. Bunun için yanınıza kalıntıları piknik alanında bırakmayacak bir çöp poşeti alın ve bölgeden ayrılırken çöplerinizi mutlaka toplayın.

  1. Ateş Yakarken Dikkat Edin

Piknik yaparken mangal yakmak sizin için bir zevkse bu zevkin kötü sonuçlanmasını önlemek için dikkatli olun. En ufak bir kıvılcımın yeşillikler arasında çok kolay bir şekilde büyüyüp alevlere dönüşerek koca bir ormanı kolayca yakabileceğini unutmayın. Bu nedenle ateşi yakarken dikkati elden bırakmayın, ateşle işiniz bittiğinde tamamen söndürdüğünüzden emin olup piknik alanını öyle terk edin.

  1. Haşerelerden Korunun

Piknik yaparken sizi birçok zararlı haşere de bekliyor olabilir, bu nedenle çocuktan yetişkine herkesin önlemi elden bırakmaması gerekir. Sinek kovucu sprey gibi koruyucu birçok üründen yararlanarak vücudunuzu haşerelere yem etmeyin.

  1. Termos Alın

Pikniği hangi mevsimde yapmak isterseniz isteyin yanınıza mutlaka iyi bir termos alın. Bu sayede içeceklerinizin yazın aşırı ısınmasını, kışın aşırı soğumasını önler, keyfinizin bozulmasına engel olursunuz.

  1. Örtü Alın

Kusursuz pikniğin ana malzemesi elbette ki kareli bir örtüdür! Yanınıza kareli bir örtü alarak hem nostaljik bir şıklık sağlayabilir hem piknik ruhunu tamamıyla benimseyebilir hem de toprak ya da çimenlere daha korunaklı bir şekilde yayılabilirsiniz.

  1. Yemeklerinizi Seçin

Özellikle yaz aylarında piknik yapmayı düşünüyorsanız uzun zaman boyunca güneş altında kalacağınızı, bu nedenle yiyeceklerinizin kısa sürede bozulabileceğini unutmayın. Daha sağlıklı ve lezzetli bir şekilde yemeğinizi tamamlamak için yanınıza çabuk bozulmayan yiyecekler almayı tercih edin.

  1. Tatlı Almayı Unutmayın

Piknik keyfinizi taçlandırmak istiyorsanız mutlaka yemek sonrasında tüketebileceğiniz küçük tatlı yiyecekler alın. Paket çikolata, gofret ya da tatlı meyveler bunun için iyi seçimler olabilir.

  1. Hijyeni İhmal Etmeyin

Piknik alanında ellerinizi, yiyeceklerinizi ve bulaşıklarınızı yıkayabilecek bir çeşme bulamayabilirsiniz. Bunun için hazırlıklı olmakta fayda var. Yanınıza alacağınız bir paket ıslak mendil ve fazladan alacağınız su ile kendinize büyük bir iyilik yapın.