Ramazan Ayının Bolluk ve Bereketini Sonuna Kadar Yaşatan 6 Geleneği

Ramazanın coşkusu her yerde farklı şekillerde kutlanır. Her yaşın, her çağın döneminde de tabii. Günümüz için; mahya yazıları minareler arasında parıldamaya başlayınca, Sultanahmet‘te rengârenk mesir macunları satılınca, Feshane’de panayırlar başlayınca, pide kuyrukları oluşunca Ramazan ruhu da içimize işlemeye başlar. Manevi duyguların arşa çıktığı, huzur ve sükunetin üstümüze çöktüğü ramazan ayında eski geleneklerin özel ve biricik olduğunu sık sık duyarız büyüklerden. Artık neredeyse yaşamayan o eski gelenekler ile Ramazanın daha çok hissedildiği, koca 1 ayın bayram gibi geçtiği o günlerde neler varmış, gelin hep beraber bakalım.

RAMAZAN AYININ BELİRLENMESİ

Eskiden Ramazan şimdiki gibi aylar öncesinden belli olmazmış. Bu görev dönemin kadılarına aitti. Halktan birileri ya da devlet görevlileri yüksekçe bir yere çıkar ve yeni ayın doğuşunu beklerlermiş. Yeni ay doğunca şahitlerle beraber kadıya gidip haber verilirmiş. Bu haberi müjdeleyen kişilere ödüller verilir ve Ramazan coşkuyla kutlanırmış.

ramazan_davulcusu

DİŞ KİRASI

Osmanlı döneminde zengin konak sahiplerinin iftar davetine gelen halka yemek bitiminde keseler içinde altın ve gümüşler verilirmiş. Diş kirası denilen bu hediyenin amacı, davetlilerin o gece konağa gelip yemek yiyerek hane sahibinin sevap kazanmasına vesile olmasıymış.

ramazan

ZİMEM DEFTERİ

Varlıklı kimseler esnaf dükkânlarına giderek zimem (veresiye) defterini ister, rast gele açar ve birini seçip borçlarını sildirirlermiş. Toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinden biri değil mi sizce de?

ÇOCUKLARIN ORUCU

İlk kez oruç tutacak çocukların oruçları büyükler tarafından satın alınır ve böylece oruç tutmaya teşvik edilirlerdi. Tam gün oruç tutamayacak çocuklara öğle vakti oruçları açtırılır ve buna ‘Tekne Orucu’ denirdi.

ramazan

RAMAZAN EĞLENCELERİ

Ramazan eğlenceleri genelde gece iftardan sonra yapılırdı. Tıpkı festivaller gibi insanlar da sahur sonuna kadar sokaklarda, meydanlarda düzenlenen orta oyunu, meddah, Karagöz-Hacivat ve mani atışmaları gibi çeşitli etkinliklerle eğlenirdi.

Ramazan Pidesi Tarifi

NARH DEFTERİ

Osmanlı’da Ramazan döneminde eşya ve gıda fiyatlarının artmaması ya da haksız rekabetin oluşmaması için devlet tarafından fiyatlar belirlenir ve “Narh” denilen defterlere yazılırdı. Bu fiyat belgelerini mahalle imamlarının bakkallara iletmeleri emrediliyordu. Bu şekilde Ramazan ayından özellikle gıda maddelerinin fiyatları düşük tutuluyor ve fakir ailelerinde Ramazan ayında rahat alış veriş yapması sağlanıyordu.