Sadık Dostlarımız İçin 5 Sağlıklı Öneri

Evdeki arkadaşınız, hayattaki yoldaşınız; farkında olmadan bir bakmışsınız ki sizin bir parçanız olmuş. Evet, evcil dostlarımızdan bahsediyoruz. En sevdiğiniz kotu parçaladılar, ayakkabınız çiğnendi, koltuğunuz tırmalandı, döşemeleriniz çizildi, her yer tüy içinde kaldı ama kızamadınız değil mi? Yine de olsun dediniz, çünkü onlar sizin en değerlileriniz. Bu yazımızda evcil dostlarınıza evde bakarken, daha dikkatli olmanız gereken konulardan bahsedeceğiz.

köpek

Balkon ve Pencereler

Hem kediler, hem de en az onlar kadar meraklı köpekler için pencereden dışarıyı izlemek belki de en büyük keyiftir. Belki de içinde bir mahallenin muhtarı yatıyor olabilir. Olsun, dışarıyı izlemekten zarar gelmez ancak sevgili dostunuzun düşüp, yaralanma riskinin olduğunu unutmayın ve korkulukların yeterince yüksek olduğundan emin olun.

hamak_konseptli_balkon

Sigara/Deodorant

Yapılan araştırmalar, koku duyarlılığı konusunda hassas olan dostlarımızın yanında sigara içilmesinin astım gibi sorunlara yol açabildiğini göstermiştir. Hem evcil dostunuz hem de kendi sağlınız için sigarayı bırakın. Ve ayrıca deodorant gibi sprey, uçucu gazların da dostlarınızın minnoş burunlarını zorladığını bilmelisiniz.

kedi

Kesici Aletlere Dikkat

Yaramaz olmayan kedi, köpek yoktur sanırız. En ağır abi Pitbull’lar bile yeri gelince, yavru kedilere dönüşüp, ip yumağı peşinde koşabilir. Evde, özellikle yüksek yerlerde duran, evcil dostunuzun üzerine düşebilme tehlikesi olan alet edevatları ortada bırakmayın ve sallanan eşyalarınızı duvara sabitlemeyi unutmayın.

evcilhayvan

Taze Su

Kedi besleyenler bilir. Eğer kaptaki su eskimişse minik dostunuz o suyu içmez. Köpekler bu konuda kediler kadar seçici olmayabilir, ancak her iki tür için de taze suyun çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

sadik-dostlar

Kaliteli Mama

Çoğu vaktini evde geçiren dostlarınız için yapacağınız mama seçimi, dostunuzun uzun dönemdeki sağlığını etkilemektedir. Bunu düşünerek kaliteli bir mamaya yatırım yapmanız sizin ve dostunuzun yararına olacaktır. Migros raflarında, %30’a varan indirimdeki mama çeşitleriyle, dostlarınıza ziyafet yaşatabilirsiniz. Sokaktaki dostlarımızı da unutmadan, bir paket de onlar için alırsanız ne kadar minnettar kaldıklarını gözlerinde göreceksiniz.

köpek_maması