Sevimlilik Abidesi Golden Retriever Hakkında 8 Bilgi

“Köpekleri mi daha çok seversiniz; yoksa kedileri mi?” sorusu sıkça tartışılan konulardan biridir. Sizin cevabınız nedir bilemeyiz; ancak köpekleri hiç sevmeseniz dahi Golden Retriever cinsine bir sempati duyma olasılığınız oldukça yüksektir.
Köpekler arasında “bebek surat” olarak bilinen bir cins olan Golden Retriever, özellikle ilk kez köpek besleyecek olanların rahatlıkla tercih ettiği cinslerden biridir. Sevimli, uyumlu ve çok sadık olan Golden Retriever hakkında bilmediklerinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sevimli dostunuza hemen bir dostluk maması satın alabilirsiniz.

1) En Çok Tanınan Cinstir

Kökeninin Büyük Britanya adasındaki ülkeler olduğu bilinen Golden Retriever, dünya üzerinde birçok ülkede en çok tanınan köpek cinslerinden biridir. İsmi duyulduğu anda siması göz önüne gelen Golden Retriever âdeta gülümseme sebebidir.

2) Hareketlidir

Golden Retriever çok hareketli ve enerji dolu bir köpektir. Bu özelliği ile hem ev hem de av köpeği sayılır. Av konusunda avcının vurduğu kuşları bularak avcılara getirir, ev konusunda sahibinin uzağa attığı oyuncağı getirir. İkisinde de çok başarılıdır. Her gün koşmak ve hareket etmek âdeta temel ihtiyaçlarındandır.

3) Sevgi Doludur

Golden Retriever, sahibine ve özellikle de çocuklara karşı çok sevgi doludur. Sahibinin mutluluğunu düşünen tam bir aile köpeğidir. Sadık, sevimli ve oldukça aktiftir. Yeri geldiğinde bir çocuk ya da bebeğin gözetmenliğini yapabilen bir dadı olduğu bile görülebilir.

4) Kolay Eğitilir

İtaat etmeye eğilimli olan yapısı sayesinde yeni olan birçok bilgiyi kolayca öğrenebilir. Ona yeni bir şeyler öğretmek, eğitimden ziyade bir eğlence gibi geçer.

5) Korumacı Değildir

Golden Retriever, son derece dost canlısı bir köpek olduğu için ondan tehlike içeren kişilere karşı bile kötü davranması beklenemez. Gelen yabancıya karşı havlayıp etrafı uyararak bekçilik yapabilse de etrafı tehlikelere karşı koruyamayacaktır.

6) Uzunca Yaşayabilir

Golden Retriever’in birçok köpek cinsine göre daha uzun bir ömre sahip olduğu söylenebilir. Yaklaşık 10-12 yıl yaşayabilmesiyle uzun bir dostluk sağlayabilir.

7) Uyumludur

Bu özelliği sayesinde özellikle ilk kez köpek besleyecekler için oldukça uygundur. Baskın bir karakter olmadığı için sahibine hiçbir konuda zorluk çıkarmaz. Evin kuralları gibi birçok detayı  kısa zamanda kavrayabilir.

8) İyi Bir Yüzücüdür

Birçok köpek cinsi gibi Golden Retriever de şahane bir yüzücüdür ve yüzmeye bayılır. Bu özelliği sayesinde özellikle yaz mevsiminde onunla eğlenceli ve bol keyifli bir tatil geçirmek mümkündür.