Seyahat Etmenin Kişisel Gelişiminize Katacağı 5 Özellik

Seyahat etmek kimileri için başlı başlına bir iş, kimilerine göre korkutucu, gereksiz ve düzen bozucudur. Seyahat ettiğinizde dinlenmez aksine daha çok yorulur, evinizin ya da ülkenizin sınırları dışında bambaşka yerleri, insanları ve hatta kendinizi keşfedersiniz. Peki, seyahat etmek gerçekten gerekli midir, insanı gerçekten geliştirir mi? İşte bu soruların cevaplarını sizin için derledik;

seyahat-kitaplari

Kendin Olabilmek

Bir başkasıymış gibi davranma zorunluluğu olmadan; her kim iseniz, kendiniz gibi düşünecek, duygulanacak, yaşayacaksınız. Kimsenin size karışmasına izin vermeden tüm karar süreçlerini siz verecek ve sonuçlarına da sadece siz katlanacaksınız. Üstelik seyahatteyken sonucun iyi m kötü mü olduğunu bilmek için çok beklemenize gerek yok, birkaç durak sonrasında o kendini belli edecektir.

seyahat

Yeni İnsanlarla Tanışmak 

İnsan sosyal bir varlıktır bu yüzden seyahatiniz sırasında gittiğiniz bir barda, katılımcı olduğunuz etkinlikte yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş olabilmenin ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız. Seyahatiniz bittiğinde çok farklı kültürlere sahip çok sayıda arkadaş edinecek sanki dünyanın her yerinde bir eviniz varmış gibi hissedeceksiniz.

seyahat

Kendinizi Tanımak

İnsan arkadaşını en iyi seyahatte tanır diye bir laf vardır ya aslında insan kendisini de en iyi seyahatte tanır. Neyi sevdiğinizi, neyi sevmediğinizi, sizi mutlu neyin ettiğini, korkuttuğunu, heyecanlandırdığını yaşayacağınız birçok farklı deneyimle öğrenme şansınız olur. Daha önce hissetmediğiniz şeyleri hissedecek veya duygularınızı daha yoğun yaşayacaksınız. Basit bile bir karar verdiğinizde tüm sorumluluğu üzerine almak, treni kaçırdığınız ağlamak, aç olduğunuzda, bir şeyiniz çalındığında nasıl tepkiler vereceğinizi görmek sizi kendinizle tanıştırır, kendinizi sorgulama fırsatı verir.

Seyahat

Problem Çözme, Harita Okuma ve Yön Bulma Kabiliyetiniz Gelişir

 Seyahat etmek analitik düşünce kabiliyetini arttırdığı için hayatınızdaki her alanda problem çözme ve karar verme yeteneği kazanırsınız. Bu da size daha kolay bir hayat tarzı sunar, seçim yapmakta zorlanmazsınız. Seyahat sırasında başınıza gelen sorunlarla başa çıkmak için geliştirdiğiniz yöntemleri hayatınızın diğer alanındaki sorunlarla başa çıkmak için kullanırsınız.

seyahat-cantasi

Tecrübe Edinmenin Mutluluğunu Yaşarsınız

Şimdiye dek paranızı hep yeni çıkan telefon modellerine, yeni sezon kıyafetlere harcadınız ama bir kere bilet aldığınızda yaşadığınız deneyim sizi bu tarz objelerden daha fazla mutlu eder. Sevindiğiniz ve üzüldüğünüz anları, orada yaşadıklarınızı hiç unutmazsınız.