“Git Dolaş Aynı Kaliteyi Bul Gel Ben Sana Bedava Vereyim”: Türklere Özgü 6 Satış Taktiği

Bir kere ısrar ve ikna bizim ata sporumuz gibi bir şey; artık gelenek yani. Büyüklerimizden yadigâr. Hatırlayın büyükannelerimizi, anneannelerimizi… Hangimiz o dantelli anneanne evine tok girdik de aç çıktık? Ölümü gör’ler, Allah’ın adını verdim bak’lar, yemeden bırakmam’lar ile büyümüş bir neslin evlatları olarak dediğimiz gibi ikna bizim işimiz!

Hele ki konu ‘ekmek parası’ ise gün yüzü görmemiş ikna yöntemleri adeta kendiliğinden  oluşuverir beynimizde, öyle düşünmeye falan da gerek yok yani; ikna bize doğuştan kodlanmış bir kere! Bugün sizlerle o ikna yöntemlerini analım istedik. En azından birine rastlamışsınızdır yahu alışverişte 🙂

1- “Ablacım, git dolaş aynı kaliteyi bul gel ben sana bedava vereyim!”

Abla dolaşmaya niyetliyse yapacak bir şey yok ama gelin görün ki bizde ikna tükenmez. İddiamız büyüktür, en kaliteli ürün bizimdir; dükkândan çıkan da pişman olur onu da bilesiniz!

alışveriş

2- “Bunu yok satıyorum ben, hazır bulmuşken kaçırma!”
 
Depoda bundan bir 300 tane daha var diyecek halimiz yok, tabi ki yok satacağız! 🙂 Yere düşen burnumuzu almaya tenezzül etmediğimiz gibi mallarımızın istediğimiz oranda satılmasa  bile arkasında dururuz. Hem zaten alıcısı çoktur, biri almazsa başkası alır. Satış bir duruştur, gerekeni yaparız!

alışveriş_yapmak

3- “Kaça aldın bunu? E bende aynısı yarı fiyat!”

Es kaza üzerinizde o dükkânda da olan bir şey varsa ve siz bir talihsizlik yapıp başka dükkândan aldıysanız vay halinize. Kıyafet ya da eşya, yarı fiyatına ondadır. Yarı fiyatı olmasa bile fiyat, o konuşmada otomatik iner. Buradaki mesaj: “Bende hep ucuz.”dur tabi.

pazar

4- “Falanca da benden alır!”

Ünlülerle hava atmaya da bayılırız. Es kaza oradan geçen bir ünlü, dükkân sahibine selam bile verse yeterlidir; değil mi ki adım attı o dükkâna bir şey almasa bile aldı’dır, bayıldı’dır.

alışveriş

5- “Haftaya gel, yeni sezon gelecek!”

Haftaya gelen yeni sezonlar bitmez. Maksat müşterinin ayağı alışsın dükkâna. Her an yeni mallar gelebilir alt mesajını inceden veririz ki akılda kalalım.

pazar_yeri

6- “Evde dene, beğenmezsen geri getir şaaparız yani sorun yok!”

Cümlede geçen ‘şaaapmak’ kelimesi bazen gizli tehdit içerebilir. “Sakın getirme bak değiştirmem uğraştırma beni” cümlesini de içeriyor olabilir aman dikkat!

pazarcı

Sadece satış olsa iyi, bize özel daha neler var neler! Bakın şurada bize özel hareketleri ele almıştık.

İyi eğlenceler! 🙂