Sömestir Tatili İçin Okunacak Kitap Önerileri

Yorucu bir okul yılının ilk yarısı geride kalıyor. Öğrenciler için biraz soluklanıp deşarj olmak aynı zamanda sıkılmadan iyi bir kültür birikimi yapmanın tam zamanı.

Kitaplardan öğrenilecekler, karnedeki rakamsal değerlerin çok daha ötesinde şeyler katar; okurunu her anlamda güçlü birey haline getirir.

cocuk-kitabi

Bir çocuğun hayatına kitap katmak, ona daima yol gösterecek ve ruhunda iz bırakacak satırlar hediye etmek değerlidir; bu yüzden önerilerimizi dikkate alıp onun hayatına önemli bir kitap katarak onun anılarında güzel bir yer edinmenizi diler, 7-12 yaş arasındaki bir çocuk için kitap önerilerimizle dolu satırlarımızın devamına bekleriz.

1)    Lastik Pabuçlar – Zoşçenko (Can Yayınları): Türkiye’nin Aziz Nesin’i diyebileceğimiz Sovyet-Rus edebiyatının güçlü temsilcisi Mihailoviç Zoşçenko’nun kaleminden olan Lastik Pabuçlar, birbirinden tatlı tam 8 hikâyeden oluşuyor. İçerisinde eğlence, gülümsetme çokça da farklı duygu barındıran hikayeler; izlediği yol ile belli etmeden eğitip güzel şeyler öğretiyor. Aynı zamanda içerisindeki şahane resimler ile bambaşka diyarlara ışınlıyor.

cocuk-kitaplari

2)    Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin (Nesin Yayınları): Mademki hazır Aziz Nesin’den bahsettik, onun eserini de şuraya kondurmadan geçersek olmaz. Zeynep ve Ahmet isminde iki yakın arkadaşın mektup yazışmalarına tanık olunan kitapta öğretmenler ve büyükler eleştiriliyor, çocuk eğitiminde gerekli sanılan yargılara dikkat çekiliyor.

cocuk-kitap-okuma

3)    Herkes Özgür Doğar (Mandolin Yayıncılık): Çocukların çeşitli durumlar karşısında güçlü duran bireyler olabilmesi için gereken hakların olduğu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi; onların anlayacağı bir dil ile sadeleştirilmiş, birbirinden harika illüstrasyon, stilize, karikatür ya da karakalem ile resmedilmiş. Geleceğimizi kurtarmanın bir çocuğun geleceğini kurtarmaktan geçeceğini iyi bilenler için bir çocuğa verilecek harika bir hediye seçeneği olabilir.

somestir-kitaplari

4)    Küçük Kara Balık – Samed Behrengi (Can Yayınları)

Bakmayın çocuk kitabı gibi durduğuna her yaştan insanın okuyup kendine bir ders çıkarması gereken bir masal var karşınızda! Adalet, sorgulama, eşitlik ve direnme gibi konuların ustaca işlendiği bu kitap, bir insanın karşısına çıkabilecek en iyi kitaplardan biri.

somestir-tatili

5)    Damdaki Kedinin Kırmızı Masalları – Marcel Ayme (Can Yayınları)

Küçük bir çiftlikte yaşayan iki küçük kız kardeş Delfin ile Marinet’in günlük yaşamlarını ve karşılaştıkları sorunları anlatır. Sorunlara her birinin kendine göre düşünce ve becerileri olan, insanlar gibi konuşan çiftlik hayvanları da katılınca şahane bir masal kapısı aralanır.

unlu-cocuk-kitaplari

6)    Çocuklar Arasında – Dostoyevski (Can yayınları)

Kitabın kahramanı Alyoşa’nın başından geçenler çerçevesinde çocuklar ve çocukların kendi aralarındaki ilişkilerin işlendiği kitapta insana ait duyguların günlük hayattaki durumlara göre şekillenmesi, değişik açılardan bakılarak yorumlanıyor. Gözlem yeteneği, geniş ufuklar kazandırabilecek olan bu kitabı her çocuğun okuması gerekiyor.

cocuk-kitaplari-somestir

7)    Çıtır Çıtır Felsefe Dizisi – Brigitte Labbe (10 kitap – Günışığı Kitaplığı)

Yaşamı ve dünyada olup bitenleri sorgulayan çocuklar için temel soru-cevaplarla hazırlanan kitaplar dizisi, günlük hayatta sıkça karşılanan sorunları öyküleştirerek sorunlar üzerine düşünmenin yollarını ve önemini örneklerle açıklamaya çalışıyor. Çocukları tartışmaya yönelterek bilinç edinmesini sağlıyor. Renkli resim ve özel tasarımları ile çocuk ve felsefeyi en iyi şekilde harmanlayan bu kitap çocukların hayatı her yönü ile kavraması konusunda en büyük yardımcı olacağı kesin.

cocuk-tatil-kitaplari

8)    Balonlu Sakız Ağacı – Alexander Mccall Smith (Günışığı Kitaplığı)

İngiliz Yazar ve Müzisyen Alexander McCall Smith’in kaleminden dört kitaplık bu dizi, çocukların çok sevdiği bazı yiyeceklerin üretimden tüketime kadar olan yolculuğunu eğlence ile buluşturarak okurunu macera dolu bir serüvene davet ediyor.

somestir-cocuk-kitaplari